Mesajı Okuyun
Old 12-07-2012, 11:25   #1
Av. Öznur Aktürk

Varsayılan Maddi İz Bırakan Teslim İşlemleri-Tanıkla İspat

Sayın Meslektaşlar,

Hepinizin bildiği üzere, faturaya dayalı icra takiplerine itiraz neticesi açılan itirazın iptali davalarında yahut menfi tespit davalarında, fatura davalı borçluya tebliğ edilmiş ve itiraz edilmemiş olsa dahi, yerel mahkemeler ve Yargıtay'ın genel görüşü malın teslim edildiğinin yazılı belge ile ispatı gerektiği yönünde.

Fakat zorunlu olarak üçüncü şahısların da (nakliyeci, hamal vs.) katılımını gerektiren teslim işlemlerinde, malın teslim edildiğine dair tanık dinlenebileceğine dair Rahmetli Dr. İlhan E. Postacıoğlu Hoca'nın "Şehadetle İspat Memnuiyeti ve Hudutları" isimli eserinin 64. sayfasındaki görüşleri ve Sayın Av. Talih Uyar'ın "Olumsuz Tespit Davasında Kanıtlar" başlıklı makalesinde Postacıoğlu'nun görüşlerine yapılan atıf (Talih Uyar da bu görüşe katıldığı belirtmektedir) dışında ne yazık ki doyurucu bir kaynağa ulaşamadım.

Ayrıca THS'de yaptığım aramalarda da, çoğu meslektaşın bu hususta muzdarip olduğunu, bazı meslektaşlarca eklenen 19. HD'nin tanık dinlenmesine dair olumlu yöndeki birkaç kararı dışında kaynak bulunamadığı gibi, aksi yönde daha fazla karar bulunduğunu gördüm.

Bu sebeple, elinde Postacıoğlu'nun söz konusu eseri bulunan meslektaşlarımdan ricam, anılan eserin "Maddi İz Bırakan Teslim İşlemleri" hususundaki 64. (ve belki devamı) sayfalarını THS'ye eklemeleridir. Böyle bir paylaşımın faydası olacağını umuyor, şimdiden teşekkür ediyorum.