Mesajı Okuyun
Old 17-02-2007, 17:28   #11
icra20

1- İcra memurunun haczi yapmama konusunda takdir hakkı bulunmamaktadır. Bu durumda alacaklının gösterdiği adreste haciz yapılması zorunlu olup, hak sahibi olduğunu iddia eden kişilerin bu işlem nedeni ile istihkak iddiası veya davası ile ilgili mercilere başvurması gerekir.12 HD1.10.1998 T.1998/9087 E.1998/10037 K.
2- İcra memurunun alacaklının gösterdiği yerde haciz yapmak zorunda olduğu, istihkak iddiasında bulunulmasının, haciz yapılmasını engellemeyeceği, alacaklının isteği gibi gösterdiği yerde haciz yapılması gerektiği, 12 HD.26.6.1989 T.E.713 K.9578
3- İcra memurunun bir malın haczedilip haczedilemeyeceğini takdir edemeyeceği, alacaklının haciz isteğini yerine getirmek zorunda olduğu, haczedilen malın haczedilmemesi gerektiğini ancak borçlunun şikayet yolu ile tetkik merciine bildirebileceği 12 HD. 29.9.1988 T.E.13188 K.10644
Sayın Av.Murat Tahran, Kurt, Özpartaküs,Av.Ümit Arif Özsoy, bozoli,
Yukarıdaki Yargıtay kararları varken icra müdürü nasıl bir işlem yapabilir, sorumluluk taşıyamayacağımız bir yol gösterseniz memnun olurum. Şunu da belirtmekte yarar vardır. Bilirsinizki SSK emekli maaşları yasada açık ve net olmasına rağmen hacz edilemiyeceği hükmü olmasına rağmen icra müdürleri buna rağmen haczetmek zorundadır. Zira Yargıtay bu hususta da haciz talebini reddetme yetkisi yoktur diye kararları mevcuttur.
Sayın Av.Ümit Arif Özsoy üslubuma gelincede; Av.Ebru Mumcunun mesajında beklide yanlış hatırlıyorum, Avukatı ve icra memurunu şikayet edip tazminat davası açacağım diye bir ibare vardı. Hali hazır mesajında icra dairesinin dikkatsizliğinden de bahsetmektedir. Tabiki icra memurunun işlemlerini şikayet etmek hukuksal bir durumdur buna hiç kimsenin itirazı yoktur, formdaki mesajlarımı özellikle icra daireleri ile ilgili mesajlarımı araştırma imkanınız varsa inceledikten sonra uslubum hakkındaki yeni bir fikir edinmiş olabilirsiniz. Ben her zaman keyfi ve kasıtlı davranışlar sergileyen meslektaşlarım varsa yasal yolları sonuna kadar kullanılmasından tarafım, ancak belki kasıtlı olmayıpta yetersiz bilgilenmeden ve farklı yorumlardan dolayı karşı tarafın aleyhine verilmiş bir karar varsa bunu da anlayışla karşılanmasını istiyorum. Bu tür kararların çıkmasında da yeteri kadar araştırma yapılmamaktan kaynaklanmaktadır. İşte bende mümkün olduğu kadar isabetli ve iş sahiplerini tatmin edebilecek karar verebilmem için THK Sitesine üye oldum, bu formdan da çok yararlandım, güzel bir bilgi ve dayanışma ortamı sağladığı içinde THK.sitesine ve kayıtlı tüm üyelere de teşekkür ediyorum.