Mesajı Okuyun
Old 18-06-2012, 10:07   #14
avmurat

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
"stajyer" bir "avukat" değildir. Statüleri, ilgili mevzuattan da görüleceği üzere tamamıyla farklıdır... Siz, avukata, not verileceğine dair bir mevzuat hükmü biliyor musunuz, hatırlıyor musunuz? Ben bilmiyorum.
Statüsü "Avukat Stajyeri" olan bir kişiyi avukatlık mesleğinden bu kadar da soyutlamak bana doğru gelmiyor. Sonuçta yapılan şey "Avukatlık Stajıdır." Ben stajyeri, Avukatlık mesleğine çok yaklaşmış ve onu tanıma aşamasında bir kişi olarak görüyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi, stajyerlerin çok büyük bir kısmının avukat olduğu gerçeğini de gözardı edemiyorum.Bu nedenle savunduğumuz mesleki değerleri henüz staj aşamasında uygulamaya koymalıyız diye düşünüyorum.
Bununla birlikte avukata not veren bir mevzuat haklısınız "henüz" yok. Bununla birlikte, CMK ödemelerini, görev yapılan savcılığın ya da mahkemenin onayına tabi kılan yönetmeliği değiştirme çabaları da çok yenidir. Ben şahsen bu dönemde, yönetmelik değişikliği yapılana kadar, hiç görev almadım.Stajda bana not veren, avukatken benim ücretimi takdir eden bir makama karşı ne kadar bağımsız olabilirim ki..
Benim de tüm isteğim budur:Avukatın, yargının saygın ve bağımsız kurucu unsuru olması. Saygılarımla.