Mesajı Okuyun
Old 29-01-2007, 04:35   #5
ragıp

Sayın demirel.
Sigortalı bir araç çalınırsa, karakol tarafından tutanak tutulur. 45 gün geçtikten sonra aracın bulunmadığı anlaşılır. Sigorta, poliçe hamiline sigorta bedelini ödeyerek araç üzerindeki tüm hakları devralır.
Bu arada araç trafik kaydından silinir.
Olayımıza gelirsek: Araç çalıntı ihbarına rağmen trafiktedir. Daha sonra yakalanmıştır. Trafik ekiplerinin aracı bağlamak için 3 nedeni var.
1- Araç trafikten slindiği için tescil belgeleri hümümsüzdür ve bağlanır
2- Araç üzerindeki mülkiyet hakkı dahil tüm haklar sigort şirketine geçtiği için, araç üzerinde malikin iradesi doğrultusunda işlem yapılır
3- Olayda cezai sorumluluğu doğurabilecek olay olduğu için, kolluk kuvvetleri aracı emaneten muhafaza altına alarak durumu savcılığa intikal ettirir.
Burada ne asliye hukuk yargıcının ne de icranın ilgileneceği bir konu yoktur. Ancak aracı vekaletle alan kişi, sebepsiz zenginleşme, haksız fiiil, muvazaa gibi nedenlerle sigorta şirketi, araç maliki ve vekil aleyhinde dava açabilir.( Ben haklı bir dava açamayacağı kanısında olduğum için bir çok neden saydım)
Bu arad sigorta şirketi malik olmamış iddianız var tabi. Mülkiyetin devri için zilyetliğin devri şart. Bunu kastettiniz sanıyorum. Burada da hükmen teslim, ffilen teslim gibi okulda okuduğumuz bazı konulara dönmemiz gerekecek