Mesajı Okuyun
Old 15-12-2010, 14:59   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.can
Sayın Nevra Hanım teşekkürler..
Fakat, karşılıksız çek düzenleyene ceza verilmez diyor gibi mi algılandım bilemiyorum. Fakat eski yasa ile sadece ve sadece karşılıksız çeki düzenleyen, yani imzalayan hesap sahibi hakkında ceza veriliyordu. Bu nedenle suçu karşılıksız çek keşide etmek diye adlandırıyorduk. Oysa yeni yasa ile sorumluluğun genişletilmesi amaçlandığından (örneğin ben imzalamadım ama imza bilgim dahilinde atıldığından borçluyum diyen çek sahibini de kapsaması) karşılıksız çeki düzenleyenin yanında, adına düzenlenen, karşılığını bulundurmayan vs.tanımlamalar getirilmiştir. Bu nedenle artık suçu "karşılıksız çek keşide etmek" olarak adlandıramayacağımızı düşünmüştüm. Karşılıksız çek keşide edenin cezalandırılamayacağını ifade etmedim. (En uygun tanım 5941 S. Kanuna muhalefet şeklinde oluyor sanırım)
Est.; açıklamanız için ben teşekkür ederim

Evet sayın meslektaşım; ben,
Alıntı:
Yazan av.can
...5941 Sayılı Çek Kanununa göre artık "karşılıksız çek keşide etmek" değil suç olan...
ifadenizden dolayı o şekilde algılamıştım ve bu sebeple 5941 S.K. m.5/4'ü eklemiştim

Alıntı:
Yazan Av. Özgür KARABULUT
...Öncelikle konuyla ilgili olarak Sn. Nevra Öksüz'ün mesajında verdiği linkte konu hakkında yeterince bilgi var...

Sayın a.serhat, sizin için kolaylaştıralım:
İlgili link: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45653

6 no'lu mesaj:
Alıntı:
Yazan gürsan
Yeni yasada GÖREVLİ mahkeme belirtilmemiştir.
Bu nedenle;
5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 10. maddesi;

"Sulh ceza mahkemesinin görevi
MADDE 10 - Kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, iki yıla kadar (iki yıl dahil) hapis cezaları ve bunlara bağlı adli para cezaları ile bağımsız olarak hükmedilecek adli para cezalarına ve güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümlerin uygulanması, sulh ceza mahkemelerinin görevi içindedir"
şeklindedir. Bu hüküm dolayısıyla 5941 sayılı yeni çek kanununda GÖREVLİ mahkeme belirtilmediğinden ÇEK KANUNUNUN İHLALİNDEN KAYNAKLANAN DAVALARA SULH CEZA MAHKEMESİNDE BAKILACAKTIR.

8 no'lu mesaj:

Alıntı:
Yazan Av.Hakan EREN
Öncelikle, doğru bilgilendirme için açık teşekkür.

5235 sayılı Yasa hükmüne rağmen, 3167 döneminde asliye ceza mahkemelerinin görevli olmasının sebebi, 3167 sayılı Yasa'da "asliye ceza mahkemelerinin" görevli olduğu açıkça yazılı olması idi.

5941 sayılı Yasa'da ise böyle bir istisna olmadığı için 5235 sayılı Yasa uygulanır.

Saygılar...