Mesajı Okuyun
Old 14-11-2008, 11:29   #6
Nur Deniz

Büyük hastanelerde çalışanlar vardiya sistemine geçmiş durumdalar.En çok 16 saat çalışılıyor.Küçük yerler de ise bazen 24 bazen 32 bazen 48 çalışılabiliyor. Personelin çalışma alanına göre. Ama bilinen konu gerçek Sağlık Bakanlığı asla personelini 16 saatin üzerinde zorla çalıştıramaz.

Son 11.5 aydır 24 saat ve 48 saat üzerinden çalışma durumunda kaldığım zamanlar oldu. Ama aktif bir çalışma da bu oldukça zor. 24 saat nöbet tutan bir doktor dinlendi diye herhalde hiç bir hastanın şikayeti olmaz. Kimisi odasında kimisi toplu alanda bekler.

Aslında bana göre sağlık personelinin ilk yapması gereken fırsat bulur bulmaz dinlenmesidir. Ben boş zamanlarda sohbet edip vakit kaybetmek yerine o nöbette işimize gereği bedenimizi ve kafamızı dinlendirmektir diye düşünüyorum.Çünkü az sonra kaza mı , yaralanma mı, kalp krizi mi, intihar mı geleceğini asla bilemeyiz.

Bizler nöbet tutarken hasta bekleriz. Hasta olmazsa da nöbetimiz tutulmamış mı sayılır?Biz görev yerimizdeyiz. Hasta gelmesin isteriz evet. Kim hastaya sevinir ki? Keşke boş boş nöbet tutsak da herkesin sağlığı yerinde olsa.

Kendim adıma bu ay tam 96 saat fazla çalıştım, ek mesai ücreti ise çok cüzi 80 saatin üzerine zaten ödeme yapılamıyor.

Memur zamlarından döner sermaye geliri nedeni ile etkilenmiyoruz.Yani kısaca sağlık çalışanları çalışıyor, çalışıyor....