Mesajı Okuyun
Old 12-02-2003, 17:29   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Taraflar arasında kurulmuş bir sözleşme ilişkisi olmadan bir fatura gönderilmişse, bu belge ancak bir “icap” veya “icaba davet” niteliğinde olabilir.

Taraflar arasında kurulmuş bir sözleşme olmadan fatura düzenlenmesi, normal olmayan , hatta kötü niyet taşıyan bir işlem sayılabilir.

Temeldeki anlaşmanın yazılı olma zorunluluğu olmadığından, pek tabidir ki doğrudan gönderilen fatura (irsaliyeli faturaları ayrık tutuyorum) icap sayılabilir.... /icaba davet fikrine katılamıyorum./ Bu anlamda teslim alınan faturanın ticari defterlere işlenmesi en kötü ihtimalle ''kabul'' iradesidir. Bu noktada belirtmek gerekir ki deftere işlenen fatura ile temelde yazılı olmayan bir sözleşmenin asli unsurlarının ''zımni kabul'' iradesi ile birlikte tamamlanması anlamını taşır. Başka bir ifade ile, deftere işleme suretiyle:

1- TK.23 da zikredilen ve tanınan 8 günlük itiraz süresi geçirilmek suretiyle , veya süre dolmadan ya da dolduktan sonra;

2- Deftere işleme eyleminin bizatihi 'zımni kabul'' iradesini yansıtması suretiyle,

Sözleşme kurulmuş sayılmalıdır. Bu nokta da yazılı delil başlangıcı fikrine katılamıyorum.

İrsaliyeli faturalarda, faturanın kabulü anlamına gelecek her türlü işlem ya da eylem malın teslim alındığı anlamını da taşıyacaktır.

Ayrıca irsaliye düzenlenmesi gereken normal fatura hallerinde malın teslim edilmediği iddiasının aksini ispat zorunluluğu vardır..