Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 20:35   #1
buketoz

Varsayılan tanığın önceden ses kaydı alınarak daha sonra duruşmaya tanık sıfatıyla çağrılması

Halen görülmekte olan iş davasında karşılaştığım bir sorunla ilgili fikrinizi almak istiyorum.
Karşı taraf kendi gösterecekleri tanığı arayarak tanıklık yapıp yapmayacağını soruyorlar ve bu konuşmaları kayda alıyorlar. Tanık tanıklık yapmak istemediğini söylüyor. Buna rağmen bu tanığı mahkemeye çağırıyorlar ve tanık aleyhlerinde ifade veriyor. Karşı tarafın avukatı duruşma sırasında hakime "tanık gerçekleri söylemiyor elimizde telefon görüşmesi cdsi var aksini ispatlayacağız" diyor ve daha sonra bu cdyi dosyaya sunuyor.
Şimdi:1- Bence izinsiz olarak kayda alınan bu delil tck 132-133 anlamında suç teşkil etmektedir ve bana göre delil niteliği yoktur. Ancak İş mahkemesi hakimi bu cdyi çözdürmek için bilirkişiye yollayacağını ifade etti.Bu durum hakimin bu delili dikkate alacağı anlamına mı gelmektedir bu konuda tereddüte düştüm?
2. olarak bu cdye dayanılarak tanık hakkında yalancı tanıklıktan dolayı dava açılabilir mi?( Tanıklık yapan şahıs şirket müdürü ve halen bu şirkette çalışıyor.)
Bu konu forumlarda daha önce işlenmiş ama genelde boşanma davaları ve ceza davaları kapsamında tartışılmış. Hukuka aykırı yolla elde edilen bu delil hukuk davasında ne derece geçerli olmaktadır. Bu konuda meslektaşlarımın görüşünü öğrenmek istiyorum. Saygılarımla