Mesajı Okuyun
Old 10-04-2011, 11:11   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan senizozkan
Kesinlikle bu görüşünüze katılmıyorum.O zaman, bu maddenin geçerliliği, tarafların keyfine bağlı olacaktır.Aynı mantığı, kira sözleşmelerine de uygulayalım o zaman.Kira sözleşmesi, Kiraya veren, dava açana kadar mı sözleşme geçerli!.

Kanun koyucu yasa koyuyor ve mahkemelerin uygulamasıyla bu maddeler netlik kazanıyor.Dolayısıyla, kira tesbiti konusunda da uygulama, daha önce belirttiğim gibidir.Uygulamayı bir kenara atarak, böyle olmalı demek, şu anda gereksiz bir tartışma olur diye düşünüyorum.Kolay gelsin sayın meslekdaşım.

Sayın netya, Yargıtay'ın bozma gerekçesini eklemiş. Sanıyorum bu karar size yardmcı olabilir. Kolay gelsin.

Alıntı:
Sayın meslektaşlarım,
Merhabalar,
Yerel Mahkeme kararının yanlış olduğu konusunda kısmen fikir birliğine varmış idik,
Yargıtay Mahkeme kararını bozdu gerekçesi ise yukarıda bazı meslekteşlarımızın da belirttiği gibi;
kira sözleşmesindeki artış şartı ilk yıl için geçerli ve bağlayıcı olduğu, sonraki dönemler içinse ortak irade ile değiştirilmediği veya mahkeme kararı ile iptal edilmediği sürece tarafları bağlayacağı kabul edilmelidir şeklinde.
İhtiyaç duyanların bilgilerine...
Saygılarımla