Mesajı Okuyun
Old 22-10-2009, 17:33   #1
netya

Varsayılan kira artış şartı gereği eksik rakamı isteme

Sayın meslektaşlarım
Müvekkile ait 2004 başlangıç tarihli kira sözleşmesinde artışı düzenleyen madde "...müteakip uzatmalarda %15 er artar" şeklindedir
Kiracı artışa uymayıp bir önceki kira bedelini yatrımaya devam etmiştir.
Eksik yatan her 2 veya 3 ay kira bedeli için( aradaki farkı) icra takibine( ör 13) konu ettim.
Yapılan itirazlar sonucu itirazın iptali davamız sulh hukuk mahkemesinde görülmektedir.
Son gelen bilirkişi raporunda, kira tespit davası açmam gerektiği gibi bir sonuç çıkmış. (ilk rapor oldukça vahimdi; döviz üzerinden artış yapılamayacağından falan behsediliyordu)
Raporda ayrıca "yargıtayın yerleşmiş içtihatlarına göre şartlar değişmediği ve özel gelişmelerin varlığı iddia ve ispat edilmediği sürece, kira sözleşmesinde olağan rayice uygun olarak kararlaştırılan kira parasına, Toptan Eşya Fiyat Endeksinin (% 65 ile sınırlı olarak) üç yıl için (ard arda üç defa) artırımı esas alınarak bulunacak kira parasının o dönemin hak ve nesafet kurallarına uygun ve aşırı olmayan bir kira parası olduğu ilke olarak kabul edilmeli ve ona göre uygulama yapılmalıdır. Üç yıldan sonra ise, yeniden hak ve nesafete uygun kira parası tespit edilmelidir." şeklindeki Yargıtay 3.Hukuk Dairesi nin
Esas: 2005/3105 Karar: 2005/2860 sayılı kararından bir kesiti raporuna dayanak yapmış ki bu kararın olayımızla ne derce bağlantılı olduğunuda anlamadım .
Ve bu karara göre benim istediğim artış bu içtihata aykırılık teşkil ediyormuş??Ancak karardaki olayda artış şartı falan söz konusu olmaksızın açılmış bir tespit davası söz konusu ve anlatım çok karışık pek bir şey anlaşılmıyor kararda.

Benim yaptığım uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum ancak bu hususu destekleyen karar bulamadım
yardımcı olabilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum
Teşekkürler