Mesajı Okuyun
Old 22-03-2017, 15:31   #9
av.yasinyilmaz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan ÖZMEN
Değerli meslektaşım, bir an için aracın işletilme halinde olduğunu düşünsek dahi yine talebin Trafik Sigortası teminatı dışında kalacağı kanaatindeyim. Çünkü;

ifadesinden aracın onarım için tamirhaneye bırakıldığı ve bunun da Genel Şartlar A.6.m teminat dışında kalan hallerden olduğu anlaşılıyor.

Not:l değil, m maddesi olacak.

İlgili maddeyi de ekleyelim tam olsun.

Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanlar:
Madde 104 – Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin sahibi, gözetim, onarım, bakım, alım - satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla kendisine bırakılan bir motorlu aracın sebep olduğu zararlardan dolayı; işleten gibi sorumlu tutulur. Aracın işleteni ve araç için zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacısı bu zararlardan sorumlu değildir.

Saygılarımla

Demek istediğiniz şimdi anladım ve hak veriyorum size, teşekkürler

edit: aslında bu hususta da sonradan okuyunca farkettim ki; motorlu araçla ilgili mesleki faaliyette bulunulanlara bırakılan araçların karıştığı kazalardan sigortacısı sorumlu olmayacaktır. İlk mesajda belirtmediğim için tam uyuşma sağlamamış olsa da, somut olayımda kaza geçiren; maddede belirtildiği gibi mesleki bir faaliyet yürütmemektedir ve araç da kendisine veya bir tamirhaneye bırakılmamıştır, arıza karayolunda gerçekleşmiştir. Bu durum, bakışımızı değiştirebilir. Tekrar teşekkürler.