Mesajı Okuyun
Old 12-12-2009, 04:05   #3
Academic

Sayın Konuk,

Sayın Habibe Hanım gerekeni söylemiş ancak ben de yine vurgu yapmak adına ekleme yapmak istiyorum.

Çocuk istismarı ciddi bir suçtur ve vakaların çoğu sanılanın aksine yabancılardan değil çocuğa kolay ulaşabilen, yakın aile bireyleri ve tanıdıklardan gelir. Çocuğunuz bakın bu konuda tepki veriyor ve psikolojisinin bozlulduğunu , intihar girişiminde bulunduğundan bahsetmişsiniz. Bir anne olarak onu koruma ve gerekli önlemleri almada birinci derecede siz sorumlusunuz. Bu hem anne olarak göreviniz hem de hukuki sorumluluğunuzdur. Daha ciddi boyutlara ulaşmadan zaman kaybetmeden lütfen yukarıda size önerilenleri gerçekleştiriniz ki çocuğunuz daha fazla zarar görmesin.

Bu konuda çocuğunuzun okulunda görevli (varsa) okul psikolojik danışmanından da yardım alabilirsiniz. Yok ise okul idaresinden (dilerseniz) konudan bahsetmeden de direkt olarak Rehberlik Araştırma Merkezine yönlendirilmenizi isteyebilir ya da kendiniz de oradan yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yardım almasına ilişkin prosedür konusunda sizi uygun kuruma yönlendirerek yardımcı olacaklardır. İşin kanuni boyutu Zaten Sayın Habibe Yılmaz Kayar tarafından açıklanmış. Bu önlemlerin hiç biri sizin yapamayacağınız türde önlemler değil ve eminim siz bu konuda gerekenleri yapabilecek yeterlikte ve duyarlıkta bir annesiniz. Çocuğa yönelik her davranış elbette istismar olarak nitelendirilemez ve eşiniz şakalaştığından bahsediyor olabilir ancak çocuğunuzun bundan rahatsızlık duyduğu da belirgin.Bunlar önemli veriler. Yapılması gereken temkinli bir şekilde konuyu ciddiye almak, varsa gereken hukuki prosedür ve psikolojik yardımın alınmasının sağlanması, yok ise de (umarım öyledir) bu işin ciddiyetinin kavranması noktasında hem eşinizin sinyalleri almasını sağlamış olursunuz hem de bu olayın gerçekten vuku bulup bulmadığını da netleştirmiş olursunuz. Dolayısıyla , harekete geçmeniz her anlamda faydalı olacaktır.

Kolaylıklar diliyorum...