Mesajı Okuyun
Old 18-11-2010, 19:49   #98
bozkurt

İCra memurları hakkında siz değerli avukatların genelleme yaparak bu kadar nasıl derler menfaatçi veyahut bu mesleği sırf bunun için kullanıyorlar demesi insanın içini acıtan cinsten ne yazık ki.

Avukatlar veya icrada çalışan memurlar sonuçta aynı işi birlikte yapan insanlar bu daireler içerisinde yapması gereken işten rant sağlayanlarda ne yazıkki var ancak bu her kesimin içinde var. İcranın ne yazıkki adı çıkmış. İcra da çalışan bir memur olarak herkes tarafından bu şekilde görülmek böyle bir muameleye maruz kalmak benim açımdan çok kötü. Ancak bunları yapan hep memur değildir bunları talep edenler var ama bunun karşısında sizler ne yapıyorsunuz önemli olan bu birkaç avukatımız bu durumlar için şikayette bulunduk derken diğer avukatların işim görülsün mantıgı ile memurlara şu işimi yap görürüz seni dedikleri de unutmayalım. Yada hacze gönderilen hazurunlar memura şu kadar verdim şu kadar yemek parası vs diye büronun parasını kendi cebine aldığını.

Daire içerisinde para ile iş yapanlar biraz kör cahil ama cesaretleri sistem böyle deyip bu sisteme uyan çoğunluk ne yazıkki. Benim çalıştıgım dairede dosya içerisine para koyanlarda çok oluyor dosyayı iade ediyoruz. Esas dairelerde bu yakınılan durum varmış bizim adliye talimat agırlıklı olduğundan bu durumlar yaşanmışyor para üstü iade ediliyor haciz sonrası ancak bazıları almıyorlar. Vermeyenler de memura verdik diyorlar. Başımdan geçen bir kaç olayı anlatıp daha açıklayıcı olmak isterim.

Muhafaza yapılan bir dosya sonrası diğer hacizlere devam ederken yediemin telefon etti memur bey muhafaza yaptıgınız dosyadan yediemin ücreti alamadık çünkü size 500 lira vermiş ücret kalmamış üzerinde dedi. Ben aynen oha dedim ve bu adamdan tek kuruş para almadım ardından dosyasından bürosunun numarasını aradım avukatı tanıdık olduğundan durumu izah ettim. Adama telefondan polise bu kadar memura bu kadar diyerek bir ton masraf oldugunu söylemiş arkadaş. Bunlarlada karşılaşıyoruz malesef. Ama avukatlarda bazen bu durumu istismar ediyorlar kaç kere haciz esnasında şoföre benim dosyamı öne al diye teklifte bulunulmuş ama her defasında en sonra kaldılar yada bana. Bir keresinde ismi lazım değil bir avukatımız nakliye konusunda yardımcı ol dedi bende tamam uygun fiyat alırlar dedim yok alınan önemli değil sen tutanağa 500 yaz 200 vereyim 100 de sana vereyim dedi. Yani mantık şu icrada parayla iş yaptırırım ve bu mantıga bir çok memur zevkle uyuyor ne yazıkki ama bunu sağlayanlar kimler onu iyi irdelemek lazım. Ben icrada çalışan biri olarak bunları tasvip etmiyorum ama sistemi böyle yapmışlar. Bunu talep edenleri ettiklerine pişman etmezseniz daha çok talep ederler.

Ben neden talep etmiyorum derseniz mesleğin başında ve ahlak sahibi olduğumdandır devletin verdiği maaş + yollukla yetinmeyen ondanda olur fikrinde olan biriyim. Ama bu sisteme karşı iseniz bunu baro nezlinde çözebilirsiniz kayıtlı olan tüm avukatlara bu konu hakkında bilgilendirme verilmemesi yada istenilmesi durumunda hangi yolların izleneceği hususunda ortak bir tavır alınması ile bunu çözebilirsiniz birileri bunu yaparken diğerleri başka şey yaparsa bu böyle devam eder.

Ama yanında eleman çalıştıran avukat arkadaşlardam ricam kendi elemanlarınıda gözden kaçırmasınlar.

Saygılarımla