Mesajı Okuyun
Old 27-11-2012, 18:57   #36
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Teknolojisi adım adım takip eden her türlü programdan faydalanmaya çalışan bir avukat olarak çekincelerim var.
Şöyle ki;
1) Burada söz konusu elde eilen veya elde edilmesi muhtemel gelir, ücret gibi miktarlardan avukatın yararlanacağı oran ile diğer aracı ! kurumların oranında büyük bir adaletsizlik görüyorum. Tersi olmalıydı.
2) Danışmanlık hizmetinin niteliği de önemli değil midir? Mesela uç bir örnek olarak hiç bir fikrim olmayan "uzay hukuku" ile ilgili bir telefon geldiğinde inanıyorum ki dakikalar hatta satlerce konuşma kapasitem olduğunu düşünüyorum Ve kişi hiç bir bilgi almadan telefonu kapatacaktır. Bu durumda ilerde gerçek anlamda hukuki bilgi verilip verilmediğini, veya işin niteliğini belki de mal ve hizmetin ayıplı olması hususu nasıl tespit edilecektir. Çok afedersiniz ama bu taktiği bir yerlerden hatırlıyorum.
3) Eğer böyle bir uygulamanın önü açılırsa, ileride yüzlerce avukatın çalıştığı büyük bir hukuk bürosunun CALL CENTER mantığı ile ortaya çıkmayacağının garantisi var mı? Bence mümkün bir durum. Sonuçta hukuki bir hizmet veriliyor. "miras hukuku için 2 ye icra hukuku için 3 e operatöre bağlanmak için lütfen sıfırı tuşlayınız"
5) Diyelim ki 10 dakika görüş aldı ve kapattı kişi. Bir gün sonra aynı konu ile daha dataylı bilgi almak istediğinde muhtemelen yeni bir avukata bağlanıp her şeyi baştan mı anlatacak?
5)Bu kadar geniş bir telekominikasyon ağı üzerinden ne müvekkilin ne de avukatın tedirgin olmadan danışmanlık hizmeti verebileceğine de inanmıyorum.
6) Görüşmelerimimiz "hizmet kalitesi açısından" ve "size daha iyi hizmet verebilmek için" kayıt altına alınacak mı? Not: 6. madde soru değildir.