Mesajı Okuyun
Old 17-09-2017, 19:25   #11
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Av.Alperen Erdil
Biz inşaatin kal'ini istemedik. Sadece sözleşmenin feshi ve binanın bitirilmesi ve iskan alınması için gereken masrafı istedik. Müteahidin payı olan dairelerin tümü 3. Kişilere müteahit tarafından satılmış durumda. Tahsil edilen parayla binanın ortak alanlarının tümünü bitirmek için tahsil edilen para ile inşaatı tamamlamak için yetki istedik. Böyle birşey mümkün mü ?
Ayrıca sözleşmede haklı nedenle fesih durumunda ipotekli dairelerin satışının yapılarak binanın eksikliklerinin müteahhit nam ve hesabına yaptırılacağı yazmakta. Biz de buna dayanarak sözleşmenin ileriye dönük feshini ve binanın ipoteklerin paraya çevrilerek tahsilini istemekteyiz. Bu durumda bir problemle karşılaşır mıyız ?

1.)Kat karşılığı inşaat sözleşmesi gibi karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde edimini yerine getirmeyerek temerrüde düşen taraf için diğer taraf TBK.nun 125 maddesindeki seçimlik haklarını kullanabileceği gibi, sözleşmede yazılı olan haklarını da sözleşmede yazılı olduğu gibi talep edebilir. Açılan davada talep edilen husus ve yöntemi sözleşmedeki hükme uygun ve mümkün olduğundan ,iddianın ispatı halinde davanın esası yönünden bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

2.) Davada mecburi dava arkadaşlığı durumunun bulunduğu ve tüm paydaşların muvafakatının bildirerek veya ayrı dava açarak davaya katılması gerektiği hakkındaki görüşümü tekrarlıyorum. Kal talebi olsun olmasın, kat irtifakı kurulsun veya kurulmasın paylı mülkiyette fesih talebindeki bu kural değişmemektedir. Çünkü ortada kat irtifakı ile ilgili bir dava mevcut değildir. Yan taleplerin yanısıra sözleşmenin feshi talebi de davada vardır. Burada uygulanacak genel kural TMK.m.692 maddesinde değinilen tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğine dair kuraldır.

3.) Yalnız sözleşmeyi imzalayan paydaşlar paylarını bir başkasına satmış iseler satın alanların da paydaşın halefi sıfatıyla açılan davaya katılması , bunun gibi satışı istenen ipotekli pay yüklenici tarafından bir başkasına satılmış ise tapu malikinin de hukukunu ilgilendirdiğinden davada davalı olarak gösterilmesi gerekmektedir. Tapu malikinin sonradan davalı tarafa eklenmesinin HMK.nun 124/3,4 md.göre yapılabileceğini düşünüyorum.