Mesajı Okuyun
Old 28-10-2009, 00:42   #42
Franz Kafka

Bence hukukçu sadece yürürlükteki kanunları uygulayan kişi değildir.İyi bir hukukçu kuralları eleştiren, yanlışları ve doğruları belirten daha iyi olması için uğraşan insanlardır.Yukarıda okuduğum yorumlar dahilinde kanunlara önce biz uyalım mantığı kabül edilemez diye düşünüyorum.Elbette ki uyacağız.Ama bunu tartışacağız.Mesela sigara yasağı ne kadar insan özgürlükleri ile bağdaşmaktadır tartışmalıyız. Zira bu konuda yukarıda bir yorumda sigaramı içerim eğer ceza gelirse de öderim yaklaşımı sergilenmiştir. Bence mantıklıdır. Yorumu yapan saygıdeğer arkadaşım kendince- ben de katılıyorum- serbestçe hareket etme özgürlüğünü savunmaktadır.Hatta bu hareketin sivil itaatsizlik sayılıp sayılmayacağı da tartışılabilir.Bence öyledir.Kişi özgürlükleri sınırlanıyordur ve korunmak istenen menfaat meşrudur.Ve en nihayetinde verilecek cezaya da razı olarak sivil itaatsizliğin son halkası tamamlanmaktadır.Bu açıdan destek veriyorum ve şimdiye kadar insanların kazandıkları bütün hakları bu sayede kazandıklarını, yanlışlıkları düzelttiklerini belirtmek istiyorum.