Mesajı Okuyun
Old 16-10-2009, 19:53   #1
İdefixe

Varsayılan İş akdi feshi...

Sayın meslektaşlar,

Bir avukat arkadaşımın açtığı iş davasında müvekkile tazminatları ve diğer ücret ve izin haklarını(ihbar+kıdem) talep etti.Çalışanın iş akdi madde 17.uyarınca ihbarsız feshedilmiştir.
Müvekkil işyerinde diğer çalışanlarca yürüttüğü görevleri hakkında haksızca azarlanmış ve psikolojik şiddet görmüştür.Buna dair delil olarak kendisine yazılan e-maillleri saklamıştır.Uğradığı haksızlıklara işverence sessiz kalınarak işçiyi koruma ve gözetme borcu başta olmak üzere eşit davranma ilkesine de aykırı davranıldığı ortadadır.İş bu sebeplerle müvekkil işyerinde gözden çıkarıldığını düşünerek işverene bir e-mail yazmış vefakat mailinde bu husu konu etmeksizin şunları söylemiştir... Sayın işveren,ben kendim bir iş akdi feshine gitme niyetinde değilim ancak(müvekkile 4-5 aydır doğru düzgün maaş da ödenmemektedir) sizin beni işten çıkarmanızı rica ederim.Bana ihtiyaç olursa yine sizinle çalışmak isterim.

İşveren bu çalışanına kal demek yerine fesiih bildirimini ve tazminat tutarlarını gösteren belgelerini imzalayarak işten çıkarmış ve fakat ertesinde haklarını ödememiştir.

Dava sonucuyla ilgili yorumlarınızı ve varsa özellikle psikolojik şiddete maruz kalan çalışanlar hakkında yargıtayın görüşünü paylaşmanızı rica ederim.

Yanıtlar için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.