Mesajı Okuyun
Old 23-02-2022, 20:25   #11
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan AHMET01
Sayın Yücel KOCABAŞ Üstadım!
Değerli Katkılarınız için çok çok teşekkür ederim.
Müsaadelerinizle mümkünse şu hususta da değerli görüşünüzü almak isterdim.
Yüklenicinin elimizde tuttuğumuz bir taşınmazı var. Fakat mevcut davamızda buna değinmedik. Zaten iskân masraflarını ve diğer alacak kalemlerini karşılamaya yeterli değil. Biz davamızdaki talebimizde bu iskân alma giderlerinin yüklenici tarafından ödenmek isteniyorsa kendisine makul bir süre verilmesini; bunun uygun görülmemesi durumunda onun ad ve hesabına ödenmek üzere bu borç kalemlerinin da tarafımıza ödenmesine karar verilmesi şeklinde talepte bulunmuş idik.
“Gerekli giderlerin depo edilmesi için süre tanınıp, yerine getiremediği takdirde giderlerin satış bedelinin karşılanmak üzere yükleninceye ait taşınmazın satışına karar verilmesi” şeklinde bir talebimiz olmadı. Şimdi bu talebi ilgili dosyaya nasıl kazandırabiliriz? Yeni bir dava açıp birleştirme talebinde mi bulunalım? Yoksa davamızı kısmen ıslah ile bu talebi de ilgili dosya kazandırabilir miyiz?
Değerli görüşleriniz için tekrar çok teşekkür ederim.

Öğretide ilk davaya ıslah yolu ile yeni bir talep eklenebileceği kabul edilmektedir.Baki Kuru ve Hakan Pekcanıtez’in görüşleri bu yoldadır.

Yargıtay’ın ilk davaya ıslah yolu ile yeni bir talep eklenebileceğini kabul eden kararları olduğu gibi, ilk davaya konu edilmeyen bir talebin ıslahla ek talep olarak davaya eklenemeyeceğine dair kararları da vardır.

Bu yönden; ıslah yoluna başvurulmasında yargıtay uygulamaları yönünden risk bulunduğundan, yükleniciye ait taşınmazın satışına dair talebin yeni bir dava şeklinde ileriye sürülüp birleştirme talebinde bulunmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.