Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 13:13   #13
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Temyizden feragat edildiğinde davanın kesinleşeceğini hangi kanun maddesi söylüyor?

Yargıtay! mı?

HMK.309/2'ye de bir göz atalım:

"Feragat veya kabulün hüküm ifade etmesi, karşı tarafın ve mahkemenin muvafakatine bağlı değildir."

Ancak, mahkemenin feragat nedeniyle vereceği bir karar olmadıkça da feragatin sonuç doğurması mümkün değildir.

Aynı mantıkla olaya bakarsak, temyizden feragat yolu ile, daha önce "davadan feragat" edildiği halde bundan dönülebiliyorsa eğer, temyizden feragat, neden kendiliğinden kararı kesinleştirsin ki diye de sormak benim hakkım olur...

Üstad zaten temyizden feragat edildiğinde karar kesinleşir demiyoruz. Yargıtay dosyayı ele alır ve temyizden feragat nedeniyle temyiz talebinin reddine karar verir, karar bu şekilde kesinleşir diyoruz, (mu), yani ben öyle diyorum

Diğer taraftan karar temyiz edilmekle kesinleşmemiş bir karar olmaktadır. Temyiz talebinden sonra, temyizden feragat kendiliğinden kararı kesinleştirmez. Bu yönde ne bir içtihat ne de yasal mevzuat ben bilmiyorum. Ancak yukarıda da dediğim gibi temyizden feragat kararı kesinleştirmez, Yargıtay kararı, kararı kesinleştirecektir. Ancak Yargıtay'ın bu kararı esasa ilişkin konuya girmeksizin, usül yönünden yaptığı inceleme ile vereceği karar olacaktır diyorum yine