Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 01:53   #4
Kemal Yıldırım

Olaydan anlaşıldığı kadarıyla C ve D nin çabaları kişisel çabalardır. Ve bunun sonucunda da yüzme bilen F kurtarma çabasında bulunmuş fakat sonuç alınamamıştır. Sonuç alınamaması önemli değildir. Çaba gösterilmesi yeterlidir. Maddede açıklandığı üzere "...hâl ve koşulların elverdiği ölçüde yardım etmeyen ya da durumu derhâl ilgili makamlara bildirmeyen kişi..."cezalandırılır. Yardımın koşulların elverdiği ölçüde yardım edilecek ya da ilgili makamlara bildirilmesi gerekecek. C ve D nin yaptıklarını koşulların elverdiği ölçüde yardım etmek olarak değerlendirebilmemize rağmen F'nin hiçbir çabası olmamıştır. Bu ne denle A şıkkı da doğrudur. Fakat E şıkkına bakıldığında "netice sebebiyle ağırlaşmış suç"tan bahsedilmektedir. Halbuki olayda netice sebebiyle ağırlaşmış suça ilişkin hiçbir veri bulunmamaktadır.

YTCK m. 23: "Bir fiilin, kstedilenden daha ağır veya başka bir neticenin oluşumuna sebebiyet vermesi halinde, kişinin bundan dolayı sorumlu tutulabilmesi için en azından taksirle hareket etmesi gerekir."

Buna göre ilk fiil kasti olmalı ve bunun sonucunda gerçekleşen daha ağır veya başka bir netice en azından taksirli bir hareketin sonucu olmalıdır. Olayda zaten ilk netice için kasti bir hareket bulunmadığından netice sebebiyle ağırlaşmış suçtan da söz eddemeyiz...

Saygılar...