Mesajı Okuyun
Old 10-05-2010, 15:36   #18
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Açık yasa maddesi karşısında size katılmam mümkün değil.
Açık yasa maddesi karşısında görüşlerimi tashih ediyorum:

Eğer kira ilişkisi BK'na tabi ise:

Alıntı:
A Malik.
B kiracı + yasal zilyed (kira kontratına dayanıyor).
C yasal kiracı (yasal zilyetle geçerli bir kira kontratı yapmış, kira kontratını malikin yapması zorunlu değil)
A ile B arasında geçerli bir kira ilişkisi var.
B ile C arasında geçerli bir kira ilişkisi var. (Kontrattaki devir yasağı C'yi bağlamaz, B'yi bağlar. C'nin geçerli kira ilişkisinin hukuki dayanağı B'nin kiracı olması değil, B'nin zilyet olmasıdır)
Bu hukuki ilişkide A bir alacağı varsa, kiracısı olan B'den talep eder.
Bu hukuki ilişkide B bir alacağı varsa, kiracısı olan C'den talep eder.
C'nin mecur ile yasal bir hukuki bağı var, dolayısıyla işgalci olduğundan bahsedilemez, dolayısıyla ecrimisil istenemez.

diye düşünüyor ve daha önceki düşüncelerimin de arkasında duruyorum.

Eğer kira ilişkisi 6570 S.Kanuna tabi ise:
Alıntı:
A Malik.
B kiracı + yasal zilyed (kira kontratına dayanıyor).
C, A'ya karşı geçersiz ancak B'ye karşı geçerli bir akitle B'nin kiracısı (yasal zilyetle farkında olmadan geçersiz bir kira kontratı yapmış, bu akit kötüniyetli B'ye karşı halen geçerli, 6570/12 gereğince A'ya karşı geçerli değil)
A ile B arasında geçerli bir kira ilişkisi var.
B ile C arasında kendi aralarında geçerli, A'ya karşı ileri sürülemeyecek bir kira ilişkisi var.
Bu hukuki ilişkide A bir alacağı varsa, kiracısı olan B'den talep eder.
Bu hukuki ilişkide B bir alacağı varsa, kiracısı olan C'den talep eder.
A'nın C'ye karşı 6570/12'ten kaynaklanan tahliye hakkı var ancak ecrimisil isteyemez, zira bir alacağı varsa zaten kiracısı B'den talep hakkı vardır, aynı mecur dolayısıyla hem B'den kira, hem C'den ecrimisil talep etmesi MK 2 gereğince kabul edilemez.

diye düşünüyor ve daha önceki düşüncelerimin de arkasında duruyorum.

Bu olayda A'nın B'ye karşı sözleşmeden kaynaklanan kira bedeli talep hakkı olduğunu unutmamamız gerek. Eğer A'ya bir de C'den ecrimisil talep hakkı verirsek, aynı mecur için iki kez bedel tahsil etmesine izin vermiş oluruz, kanaatimce buna izin vermek mümkün değil.