Mesajı Okuyun
Old 01-10-2003, 16:32   #31
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yasami sponse edenin sevgi ve ask oldugu gorusune tek basina ben de katilamiyorum. Tipki yasam sponsorunun tek basina huzur ve mutluluk oldugu gorusune de katilamadigim gibi. Zira bu 2 gorus birbirine taban tabana zit. sevgiyi bir kenarda bekletecek olursak askin oldugu yerde mutluluktan evet ama asla huzurdan bahsetme olanagi yok. ask ki bir delilik halidir ve ben delinin huzurlu olanina rastlamis degilim.
ama bzailari icin daima, bazilari icinse zaman zaman yasamin merkezi haline gelebiliyor, bu tum insanlik icin gecerli. ve ask in oldugu yerde coskulu bir yasam surecinin yasandigi da gercek, demek ki zaman zaman sebep (sponsor) bu olabiliyor.. Huzur da yine coklukla pesinden kostugumuz bir durum." huzurlu olabilmek adina arayis" bu anlamiyla bakildiginda bir baska sponsor.
bu 2 ornegin de disina cikarak baska baska kisiler icin baska baska sponsorlar da bulmak mumkun..
1-para
2-kariyer
3-saglik
4-eglence
5-futbol(erkekler icin)
6-alisveris (hic itiraz etmeyin-hepimiz icin
7-vs. vs. sonsuz uzerin n

sayisiz insan tabiati icin sayisiz ornekler vermek mumkun.

"olmazsa olmaz " addedilen..

Ben en eski tezimi yineliyorum. Bizi yasamaya iten, nefes almak icin bunca mucadele verdirten yasadigimiz sureci anlamlandirma kaygisini yasatan tek sey; bir gun "ölecegimiz" gercegidir.

Son nefesimizi bir gun verecegimizi bilmiyor olsaydik, boyle bir son olmasaydi; yasam tartisilir ya da anlamlandirilmaya calisilir olmaktan, kiymeti bilinir ve uzerinde durulur bir kavram olmaktan da uzak olacakti.

diger tezlerimin hepsini rafa kaldiriyorum
irvin yalom a katiliyorum. (kitabini buldugumda daha guclu kanitlar ortaya koyabilirim inancindayim.)

(ps.habibe hn. hangi kitabiydi hatirliyor musunuz?)