Mesajı Okuyun
Old 21-01-2021, 16:14   #3
Av. Mert Bayram

Alıntı:
Yazan Admin
Hiçbir dava açmadan ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeyi imzalamanızı öneririm (satışı tercih etmiyorsanız).

Eğer işlemler düzgün yapıldıysa hukuki yollarla bu süreci durdurmanız ÇOK güç. 6306 sayılı yasanın ilk çıktığı zamanların aksine ne İdare Mahkemeleri ne de hukuk mahkemeleri artık yürütmeyi durdurma veya tedbir kararı vermiyor (arsa payının düzeltilmesi davaları da dahil!).

Ve daha önemlisi yönetmelikteki son değişikten bu yana artık satış gününe kadar bekleyip satışta tamam ben de imzalıyorum demeniz mümkün değil. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeyi imzalamaz (veya noterden ihtarla imzalayacağınızı bildirmezseniz), sonradan imzalamayı kabul etmeniz durumunda bile yüklenici imzanızı kabul etmek zorunda değil, satışı tercih edebilir. Bu senaryoda İdare satışı da yapıyor.

Dolayısıyla satış istemiyorsanız sadece 15 gün süreniz var, açacağınız davada tedbir çıkartamazsanız (ki çok güç) satışı göze alıyorsunuz demektir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim üstadım. İlgili değişikle toplantıya davet zorunluluğu kalktı diye duymuştum. Noter kanalıyla tebliğ edilen karar defterine konu toplantıya müvekkile usulüne uygun çağrı yapılmamış, toplantıdan haberi dahi olmamıştır. Anayasal hak olan mülkiyet hakkını sona erdiren bir hususun usulüne uygun çağrı olmaksızın yapılması iptal sebebi yapılabilir mi?

İkinci bir sorum yine ihtarname ekinde gönderilen yüklenici sözleşme içeriğini dava konusu yapıp işbu sözleşme iptalini talep edebiliyor muyum? Zira akitte gecikmeye sebebiyet verenlerin günlük 20.000 TL cezai şart ödemesi gibi, sözleşmeye onay vermeyenlerden kaynaklı yüklenici firma zararını karşılamak için, satış aşamasına gelen paylara yönelik ihaleye hiçbir malikin katılmayacağını taahhüt ettirerek yüklenici firmanın en düşük fiyattan pay sahibi olmasını zaruret kılan ve bunun gibi bir çok hukuka aykırı ibare barındıran bir sözleşme söz konusudur.

Konuya ilişkin daha önce çalışma fırsatım olmadığından bilgisizliğimi/tecrübesizliğimi mazur görün lütfen. Selamlar.