Mesajı Okuyun
Old 12-07-2008, 20:20   #4
qendal21

selamlar;
işverinin kıdem tazminatı hiç veya az ödemek amacı ile işçiyi işten çıkarıp işe alması hiç bir hukuki sonuç doğurmaz. buna uygulamada zincirleme iş sözleşmesi denir. bununla ilgili bir çok yargıtay kararı bulunmaktadır. şöyleki ilk işe giriş tarihi kıdemin hesabında dikkate alınır. eğer bu durum işçinin iş güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor ise işverenin kötü niyetinden söz edilerek haklı nedenle fesihe gidilebilinir. ancak bildiğim kadarı ile işçinin iş sözleşmesini fesh etmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır(yanlış ta hatırlıyor olabilirim) eğer ki işverenin bu tutumu işçinin iş güvenliğini tehlikeye atmıyor işçi işine devam ediyor( ki bilgisi yok demişsiniz) işveren kötüniyetle hareket etmiş ancak bu işçi alayhine her hangi bir durum meydana getirmediğinden dolayı buna dayanılarak haklı sebeple fesih yoluna gidilemeyeceğini düşünüyorum.
işçinin iş sözleşmesinde belirtilen ediminden başka işlerde çalıştırılması haklı nedenle feshi oluşturur. ancak bu durumda eğer çalışmanın talep edilmesinden sonra işçi tarafından çalışmaya itiraz edilmemiş ve uygulama şeklinde devam olmuş ise haklı nedenle fesih yerine vekaletsiz iş görme hükmüne göre işverenden tazminat talep edebilirsiniz diye düşünüyorum
tabi bunlar benim düşüncelerim, yanlış ta olabilir
saygılarımla.