Mesajı Okuyun
Old 10-12-2010, 15:08   #10
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
...aradaki hukuki ilişkinin sürekli olmamasındadır. Eser meydana getirildiğinde aradaki hukuki ilişki bitiyorsa bu kişi işçi değil eserci (ifademi mazur görün) denir...

4857 S.K. m.11: "...Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir..."

Alıntı:
Yazan Adli Tip
...Bana, "inşaat ustası" ile müteahhit arasındaki sözleşmenin iş(hizmet) sözleşmesi olduğu sonucuna nasıl vardığım sorulabilir. (Ki sorulursa, cevap veremeyebilirim.)

Alıntı:
Yazan Adli Tip
...Ben sadece, değerlendirilsin diye, farklı bir bakış olarak bir hatırlatma yapmak istemiştim...

Borçlar Kanunu m.18/1: "Bir akdin şekil ve şartlarını tayininde, iki tarafın gerek sehven gerek akitteki hakiki maksatlarını gizlemek için kullandıkları tabirlere ve isimlere bakılmayarak, onların hakikî ve müşterek maksatlarını aramak lâzımdır."

Alıntı:
Yazan bilvekale
...müvekkilim inşaat ustası, bir müteahhidle yaptığı sözleşmede...

Sayın bilvekale, taraflar arasında akdedilen sözleşmeyi inceleyiniz. Bu ahvalde öncelikle belirlemeniz gereken husus BK m.18 mucibince, aradaki sözleşmenin, BK m.355 vd maddelerinde düzenlenen istisna akdi mi; yoksa 4857 S.K. a göre iş akti mi olduğudur.

Saygılar...