Mesajı Okuyun
Old 15-08-2006, 16:45   #15
kağanulaş

Değerli meslektaşlarım,
Yorum farklılıkları hukukumuza ve uygulamaya HUMK 67'den sonra giren yetki belgesi müessesesinden kaynaklanıyor galiba. Meslek Kanunumuza göre yetki belgesi vekaletname hükmünde ancak bunun diğer kanunlar yönünden aynı şekilde kabul edilmesi mümkün mü bunu tartışmak lazım bence.

HUMK 67'de öngörülen durumun oluşması için bir avukatın olaydan hiçbir şekilde haberi olmayan bir asıl adına hareket edip bir dava açması ya da açılmış davaya dahil olması söz konusu. Böyle bir hareket tabii ki bir görevi kötüye kullanma hali oluşturur. Ancak yetki belgesinde durum böyle değil bence.

Bir kişi bir avukatı vekil tayin ettikten sonra o dava yönünden artık HUMK 67'de tarif edilen durumun oluşmasının mümkün olmadığı kanaatindeyim. Zira benim düzenlemeden anladığım şu; avukat mahkemeyi aldatmaya çalışırsa, işgüzarlık edip olmayan bir dava çıkarırsa ortaya, bu cezalandırılır. Ancak kişi vekalet verip vekaletnamede avukatına başka avukatları tevkil etme yetkisi de verdikten sonra, avukatın vatandaşlar ile mahkeme arasındaki kişi olması özelliği kullanılarak mahkemenin kandırılmasından söz edilemez artık. Artık vatandaş, mahkemedeki temsili konusunda bir anlamda aradan çıkmış oluyor ve mahkemenin yetkisiz temsil yoluyla aldatılmasını tartışmak anlamsız hale geliyor.

Özetle HUMK 67'de vatandaş ile mahkeme arasında kurulduğu varsayılan ilişkinin tarafları ve buna bağlı olarak korunmaya çalışan menfaat, bu hükmün sadece vekaletname yönünden uygulanabilir olduğunu ancak yetki belgesi yönünden uygulanamayacağını düşündürüyor bana.

Ayrıca varsayalım ki Elif Hanım şikayet edildi ve hakkında dava açıldı, bu dava da kesinlikle ceza verilemeyeceğini düşünüyorum. Zira ceza hukukundaki kıyas yasağı ilkesi gereği "vekaletname sunmayan cezalandırılıyorsa yetki belgesini sunmayan da cezalandırılır" demek mümkün değildir.

Sayın Elif Hanım,
Görülen o ki, değerli hakimlerimizin "ezbere ve ezberden iş yapma" alışkanlığına kurban gitmişsiniz. Eğer mücadele edecekseniz beni de gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. Belki yardımcı olabileceğim birşey olur.

Saygılarımla.