Mesajı Okuyun
Old 19-03-2007, 23:24   #8
calikusu_kamuran

Acil Teşekkürler, inanın benim de öğrendiğim iyi oldu temel kuralları.

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Devir işlemi Trafik Müdürlüğü nezdinde resmen gerçekleştiyse eğer, hacizli olarak satın almadığınızı yazılı delille ispat zorundasınız.

Yapılan satış sözleşmesinde her türlü takyidattan ari olarak satın alındığı belli ise ispat sorunu olmaz aksi durumda işiniz zor.

Üstadım ikinci paragrafınız benim için de çok yararlı oldu, teşekkür ederim. Yani halihazır durumuyla satın alındığı yönünde bir beyan var ise ve buna rağmen TRAFİKTE ADLARINA TESCİL YAPMIŞ OLURLARSA hacizli olarak satın alınmış ve devralınmış oluyor. Peki burada kafama takılan soru oldu: NOTERDE YAPILAN SÖZLEŞMEYİ daha sonra OKUYOR VE BİR BAKIYOR Kİ HALİHAZIR DURUMUYLA(takyidatları alıcıya ait olmak üzere) satılmıştır ibaresi yer alıyor ve kafası takılıyor sonra gidip tescil yapmadan TRAFİKTEKİ BEYANI İNCELİYOR ve görüyor ki üzerinde HACİZ var bu durumda TRAFİKTE TESCİL YAPILMADAN MALİKİ OLAMAYACAĞINA GÖRE şimdi TRAFİK TESCİLİNİ YAPTIRMADAN MI DAVA AÇMASI GEREKİRDİ?

Ayrıca şu bir gerçek ki, NOTERLER BU TİP SÖZLEŞMELERİ MATBU OLARAK YAZDIRIYORLAR, eğer özel olarak taraflar belirtmiyorlarsa bazı isteklerini böylece noterler de dikkate almıyorlar, hayatın genel akışı dikkate alındığı takdirde noterin hazırkalıp yazmış olduğu o sözleşme HALİHAZIR DURUMU İLE BİRLİKTE SATIN ALINDIĞINI içeriyordur kanaatimce. Yoksa üzerinde örneğin REHİN VAR İKEN de hepsini içerecek içerik HALİHAZIR DURUMUYLA satın alınmışlığı olurdu. Dolayısıyla Syn.Av. Mehmet Saim Dikici" nin ikinci paragrafıyla ifade ettiği İÇERİK büyük ihtimalle o sözleşmede yok kanaatindeyim Üstadım. Ve önemlisi orda OKUDUM cümlesi ve imzası da birlikte yer almaktadır yani.

Abi bu iş ne kadar zorlaştı benim için ya!

En iyisi biz şöyle yapalım, Syn. OLCAYK" a katılalım ve TAPU KAYDININ SAĞLAMIŞ OLDUĞU ALENİYETİ, TRAFİK TESCİLİ İÇİN DE AYNEN GEÇERLİDİR DİYEREK, SATICININ SORUMLULUĞUNU KALDIRALIM, YOKSA BU İŞLERİN ALTINDAN KALKILMAZ GİBİ GELDİ BANA. Alıcı gidip, trafik tescilini inceleseymiş demek kaldı yani geriye, böylece ettiğine katlanmış oluyor yani.

Eğer duruma bu gözle bakılırsa SENETLER ÖDENECEK, MOTORSİKLET GİTTİ, PEŞİNAT GİTTİ ama bir tek yol olarak HAKSIZ FİİLDEN DOĞAN ALACAK İSTEMİ YOLUNA BAŞVURULABİLİR desek bu sefer TRAFİK KAYDININ İNCELENMESİNİ BİLEREK VE İSTEYEREK ENGELLEYİCİ HAREKETLERİNİN OLMASI GEREKİR satıcının, yani eninde sonunda İRADE FESADININ İSPATI gerekiyor yani.

ALINTI: OLCAYK: Aracın trafik kaydında haciz mutlaka görünüyordur. Satın alırken buna bakılması gerekmiyormuydu? Haciz tarihi ile satış tarihi önemli.

Sanırım kaybedilmiş bir İSTEK var ortada, YANİ HUKUKEN GERÇEKLEŞMEYECEK BİR İSTEK var üstadım.

SAYGILARIMLA