Mesajı Okuyun
Old 19-03-2007, 17:42   #5
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan av.egemen
Sözleşme vardır Suat Bey, resmi bir sözleşme yapılmıştır.Ben öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunmyaı düşünüyorum, dolandırcılık suçunun oluştuğu görüşündeyim.

Syn. av.egemen, Üstadım, noter satışı var mıdır? Bu sorulmak istenmiş Siz" in yukarıya vermiş olduğunuz cevabın sorusunda. Eğer, noter satışı yok ise, bu durumda sözleşme şekli uymazlıktan dolayı baştan geçersizdir zaten. Böyle bir durumda, NOTER MARİFETİ İLE İHBARDA karşı tarafa ŞEKLE UYMAZLIKTAN DOLAYI yapılan sözleşmenin geçersiz olduğunu ve verilen para ile senetlerin ve motorsikletin iadesini talep ve aksi takdirde dava veya icra yoluna başvuracağınızı beyan edersiniz. Motorsiklet resmi kanal ile devir edilmemiş ise zaten malik hala kendileridir müvekkilinizin.

Fakat, noter marifeti ile satış yapılmış ise, bu durumda, İRADE FESADINA DAYALI OLARAK SÖZLEŞMENİN GEÇERSİZ OLDUĞUNU( tek taraflı irade beyanıdır ve 1 yıl gerekti sanırım) NOTER MARİFETİ İLE YİNE BEYAN EDERSİNİZ KARŞI TARAFA. Yine talepleriniz aynı içeriğe sahip olur.

Fakat burada bir sorun var, Siz" in müvekkiliniz, aracın üzerinde haciz olduğunu hangi vakit öğrenmiştir. Noter satış işlemi sonrasında mı yoksa Trafikte devir işlemini yaparken mi? Bunlar önemlidir, yani ARACI ALAN KİŞİNİN irade fesadını ileri sürebilmesi için hangi anda bunu öğrenmiş olduğu önemlidir. Örneğin ben bazı ruhsatnameler üzerinde HACİZLİDİR yazılı beyanını gördüm, böyle bir durum varsa, Siz" in tüm talepleriniz suya düşer.

Ayrıca burada DOLANDIRICILIK SUÇU YOKTUR, ancak ve ancak BİR BEYANIN SAKLANMASI DURUMU VARDIR ki BORÇ İLİŞKİLERİNDE DOLANDIRICILIK SUÇU ARTIK KABUL EDİLMEMEKTEDİR diye düşünmekteyim. Farklı BİLGİYE SAHİP OLAN MESLEKTAŞLARIMIZ OLABİLİR, ben İNŞAATLA İLGİLİ BİR KONUDA BİR GERÇEĞİN SAKLANMASI KONUSUNDA DOLANDIRICILIK ŞİKAYETİNDE BULUNMUŞTUM AMA fiyasko ile karşılaşmıştım. Piyasadaki OTOGALERİCİLER İŞLERİYLE İLGİLİ BAZI HÜKÜMLERİ BİZDEN İYİ BİLİP KILIFINI ÇOKTAN HAZIRLAMIŞ OLUYORLAR, Yani sağlam dayanaklarınız olmadan bu işi LEHİNE SONUÇLANDIRMANIZ ZOR OLABİLİR bu neden çok temkinli ve MESLEKTAŞLARIMIZIN BEYANLARINI ANLAMAYA VE......önemlisi MADDİ OLAYI TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE BİLGİMİZE SUNARSANIZ inanın yarar doğacaktır.

Ben henüz stajımı yeni bitirdim ve bu nedenle KIDEMLİ MESLEKTAŞLARIMIZIN BEYANLARINA daha çok önem verirseniz, bu yönüyle de YARARINIZA GÖRMEKTEYİM.

Eğer ruhsatname üstünde HACİZLİDİR NOTU yazıyor idiyse veya KARŞI TARAF MÜVEKKİLİNİZİN HACİZLİ OLDUĞUNU BİLDİĞİNİ KANITLAR İSE bu durumda DAVA BİLE AÇSANIZ ALEYHİNİZE SONUÇLANIR KANAATİNDEYİM.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE DEĞERLİ ÜSTADIM.