Mesajı Okuyun
Old 27-04-2013, 14:55   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Kazım ÜSTÜN
Bruce Willis'ten Apple'a dava başlığı ile gündeme gelen ve Willis’in müzik koleksiyonunun mirası konusunda dünya basınında çıkan haberleri inceledim. Acaba telif haklarına mı üstünlük tanınmalı, miras hakkına mı yoksa tüketici hakkına mı ? sorusunu likteki makalemde tartıştım. http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1616.htm

Ancak daha sonra anladım ki tüketici hakları, ticari kaygılarlaher zaman telif haklarına kurban ediliyor. Willis gibi bir ünlü konuyu gündeme taşıyınca tüketici o zaman bilinçlenmeye başlıyor. Bence tüketicinin bilinçlenmesinde ünlülerin katkısı hem maliyet hem de netice olarak çok daha etkili. Konu ile ilgili katkılarınızı bekliyorum.

Tüketicinin müzik eserinin çoğaltılmış bir nüshasını usulü dairesinde satın aldıktan sonra, fiziki olarak mirasçılarına bırakması için engel olduğunu düşünmüyorum.

Tüketici, internetten ücreti karşılığında indirdiği bilgisayar arşivinde bulunan müzik eserini, şahsi amaçla kullanılmak üzere bir nüsha olarak cd'ye kopyalayabilir ve bu kopya mirasçılara fiziken bırakılabilir kanaatindeyim. Buna engel olan hüküm nedir?

Bir yanlış anlaşılma olmasın?