Mesajı Okuyun
Old 28-06-2010, 13:07   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özkan Atalay
sayın Ergin o zaman siz ilgili maddeleri yazın bu konuyla ilgili maddeler bunlar.CMK'da başka ilgili madde yok
267. Maddeyi sizde yazmışsınız ama sizin yazdığınız 103 ve 104. Maddelerin bu soruyla hiçbir ilgisi yok. 103 ve 104. maddeler şüphelinin tutuklanması ile ilgili yani soruşturma evresi ile. Sayın demir ise müdahil avukatlıktan bahsediyor. Soruşturma evresinde müdahil olunmaz. Ancak mahkemede müdahil olabilirsiniz. Bunun içinde müdahil talebiniz de kovuşturmayı yapan mahkemenin uygun görmesi ile mümkündür. Buda suçtan zarar görmüş olma koşuluna bağlıdır.

Sayın Atalay,

THS'de yeni olduğunuz için bilmeyebilirsiniz. Bazı forumlarda cevap yazanlar olarak, soruyu anlamak için soru sahibine 7-8 soru sorarız. Bazen de cevap için zaten 2 seçenek varsa ikisini de yazarız. Bu forumun sorusunda "müdahil" kelimesi geçmişse de, soruşturma evresini de yazmanın hiçbir sakıncası yoktur. Zaten soru sahibi de, cevaplardan sonra hiçbir açıklama yapmamıştır.
Bense sizin yaptığınız vurguyu da yapmışım.

Alıntı:
Sayın av.mehmetdemir,

Kendimce ilgili yasa maddelerini yukarıya alıntı yaptım.Madde 267 'de mahkeme kararlarına itirazın ancak ilgili kanun maddelerinde gösterilen hallerde yapılacağı yazılmaktadır.

Diğer maddelerde ise hep cumhuriyet savcısı, şüpheli, sanık ve müdafii terimleri geçmekte ancak hiç birinde mağdur, şikayetçi veya müdahil vekili terimleri geçmemektedir.

Özellikle 104 üncü maddeye bakarsak; 1 inci fıkrada, sanığın her aşamada salıverilmesini isteyebileceğini; 2 inci fıkrada ise sadece tahliye talebine ilişkin red kararına karşı itiraz yolu açıkmış gibi anlaşılmaktadır.

"Müdahil olarak" dediğinize göre soruşturma evresi tamamlanmış ve derdest bir davadan bahsetmektesiniz sanırım. Eğer, soruşturma evresinde şüpheli tutuklanmış ve itirazı üzerine asliye ceza mahkemesi ilk merci olarak tahliyeye karar vermiş olsaydı...Savcı da tutuklamaya yönelik talepte bulunmuş(ya da tutukluluğun devamına yönelik ) ve Asliye ceza tahliye kararı vermiş olsaydı, Savcının bu tahliyeye itiraz hakkı bulunmaktadır. Ancak bu itiraz hakkını kullanmayacağından endişe duyarsanız, savcılığa bir dilekçe vererek bu hakkını kullanmasını isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bunun dışında tahliyeye yönelik kararlarda müşteki/ mağdurun bir başka mahkemeye itiraz hakkı bulunmadığını sanıyorum.(Her ne kadar adaletsiz gibi görünse de..)

Bu nedenle Sayın Taslak'ın itiraz edilebilir yönündeki görüşüne katılmıyorum.

Saygılarımla