Mesajı Okuyun
Old 11-11-2006, 21:52   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

Selamlar,

HMUK m.409 ve Harçlar Kanunu m. 16/4 gereği "Yargılama esnasında tespit olunan değerin dava dilekçesinde bildirilen değerden fazla olduğu anlaşılırsa yalnız o celse için yargılamaya devam olunur; takip eden celseye kadar noksan değer üzerinden harç tamamlanmadıkça davaya devam olunmaz.Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işler yapılmaz" "Peşin alınan karar ve ilam harcının fazla olduğu anlaşılırsa fazlalık istek üzerine iade edilir"

Davacı davalıya karşı birden fazla istemini aynı davada birleştirebilir.Buna "objektif dava birleşmesi" denmekte ve birlikte açılan dava adedi kadar talep sonucu ve müddeabih bulunmaktadır.Objektif dava birleşmesinin söz konusu olduğu hallerde görevli mahkeme müddeabihin değerleri toplamına göre belirlenir.Yine, bu durumda "harç" da birleştirilen taleplerin toplam tutarı üzerinden alınır.

Davada "500"YTL lik fazla çalışma, "500" YTL'lik ücretli izin taleplerinde bulunulmuş, bilirkişi raporunda fazla çalışma "700" YTL izin ücreti ise "200"YTL olarak hesaplanmıştır.

Fazla çalışma ücreti açısından 200 YTL farkın hüküm altına alınabilmesi için bu kısım için ıslah talebinde bulunulması gerekir.Islah edilen miktar üzerinden harcın tamamlanması gerekir.Zira bu talepler(davalar) ayrı ayrı değerlendirilir,ayrıca harç yatırılmazsa ıslah iradesi dikkate alınmaz.İzin ücreti açısından ise kısmen feragatte bulunulabilir, ki buna gerek yoktur.Hükümde kısmi kabule hükmedilecektir.Davanın sonunda fazlaca ödenen harç ortaya çıkarsa tarafa iade edilir.

Aksi düşünceyle, ben zaten 1000.YTL'lik miktar için harç yatırmıştım,onun da bir kısmından vazgeçip ıslah için de harç yatırmayayım ya da ıslah etmeme gerek kalmasın şeklinde bir düşünce bana uygun gelmiyor.

Kolay Gelsin