Mesajı Okuyun
Old 26-08-2006, 14:07   #16
medenikal

mülkiyetin tespiti davasında ,yani bizim olayımızda.

araçın nerede olduğunun önemi olmaması lazım.ÇÜnkü araçın zilyetliğini galericiye teslim etmişiz. ha galerici kardeşim hayır teslim edilmedi.derse ,böyle bir anlaşmayı kabul etmezse,inkar ederse,ve sözleşmeden dönüldüğünü hiçbir şart altın da ne para aldım ne de ver dim derse budurumda.

araç maliki aracın elinden rızası hilafına çıktığını, bulunması şeklinde emniyete bildirimde bulunması gerekir.

galerici evet ben 3. kişiye sattım derse bu halde kayıt adına düzenlenmeli.

burada galericinin dolandırıcılık kastı kanımca yoktur.para yı vermiştir.ama aracı malik üstünden sildirmemiştir.

dava sırasında kime sattığını söyleyecek okişi de yani 3. kişi de davaya hak ve menfaatı bu dava sonucunda değişikliğe uğrayabileceğinden müdahele edebilecek.dava sırasında hakim 3. kişi eğer araca hali hazır da zilyet ise ve galericinin sattığı kişi ise onun adına tescile de karar verecektir.

eğer galerici nin satmış olduğu 3. kişi bende arabayı başkasına sattım. şu şu şahıstır derse yine bu kişi ,dava ya müdahil olacaktır.

3. kişileri davaya sokamazsak bu durumda galerici aracı üstüne tescil ettirmek durumunda kalacaktır.

böylece malik bu yükten kurtulacaktır.