Mesajı Okuyun
Old 27-05-2006, 15:22   #1
seyyah7272

Varsayılan Eda davası -bozma- davanın konusuz kalması-ıslah -tespit davası

Merhaba değerli meslektaşlarım . Sohbet odasında arkadaşlarla tartıştığımız bir konuyu sizinle de paylaşmak istedim. Olay şu ;

Belediye vatandaşa arsa satıyor. Ancak satıştan hemen sonra bu arsanın üçüncü bir şahsa ait olduğu ortaya çıkıyor .Böylece belediyenin edimini yerine getirmesi imkansız hale geliyor.

Bunun üzerine vatandaş , belediyeye karşı BK 96 vd. maddeleri uyarınca ‘akdin ifa edilmemesinden dolayı bedel ‘ davası açıyor

Yerel Mahkeme davanın kabulüne karar veriyor. Vatandaş kararda belirtilen bedelin tamamını ilamlı icra takibi sonucunda tahsil ediyor.

Ancak temyiz incelemesi sonucunda Yargıtay ,yerel mahkeme kararını usuli eksikliklerden dolayı bozuyor.

Bozmadan sonraki ilk duruşmada davacı vatandaş, duruşmaya gelmediği için dosya müracaata bırakılıyor ve ardından da davanın açılmamış sayılmasına karar veriliyor

Tahsil ettiği bedelin iadesi için belediye tarafından kendisine karşı dava açılacağını düşünen vatandaş , bunu önlemek için ikinci kez ‘akdin ifa edilmemesinden dolayı bedel ‘ davasını açıyor .Şu anda bu dava derdesttir

Davanın konusuz kaldığı gerekçesi ile reddine karar verileceğini düşünüyorum .Davanın reddine karar verilmemesi için ne yapılabilir. Şahsi görüşüm ; davayı ıslah ederek eda davasından tespit davasına dönüştürmenin tek çözüm olduğunu düşünüyorum
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. av.adnan