Mesajı Okuyun
Old 16-04-2002, 23:43   #5
seyyah

sayın katılımcılar,
konuya ben de bir ek yapmak zorunda hissettim. sayın altugkan'ın duyduğunu belirttiği yargıtay kararı var mıdır, yok mudur bilemiyorum. ancak eğer var ise, kanımca, değerlendirmede şu hususlar nazara alınmalıdır.
Tebl.Kanunu 21. madde, bilinen adresten muvakkaten (geçici) ayrılmalar halinde tatbiki gereken bir hükümdür. Geçiciliğin ölçüsü her olaya göre değişebilir nitelikte olup belirgin bir zaman birimi içerisine sıkıştırılmamalıdır. ancak takip dosyasından yapılan tebligatın 21. maddeye göre yapılmış olması, aradan geçen zaman içerisinde muhatabın söz konusu adrese dönmemiş bulunması, vaki şikayet üzerine açılan davada çıkarılan tebligat evrakının yine 21. madde delaletiyle yapılması muhatabın o adresten geçici olarak değil temelli olarak ayrılmış olduğunu akla getirebilir. ancak bu yasal bir karine olmayıp ancak ve ancak savunmanın bu yolda olması ve toplanan delillerle savunmanın kanıtlanması halinde sabit sayılmalıdır. sözü edilen yargıtay kararı da, kararda böyle bir unsur olup olmadığı da meçhul... bu bakımdan söz konusu yargıtay kararının her olaya uygulanabilir ve genelgeçer özelliği olduğunu zannetmiyorum.
saygılarımla.