Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 22:34   #1
Av. Fatma B

Varsayılan 6100 S. Kanuna göre X Bakanlığına izafeten kısmi dava açılabilir mi?

Sayın Meslektaşlar,
Yeni kanundan dolayı nasıl ve ne şekilde açacağımı bilemediğim bir olay var; 2005 yılında x Bakanlığına bağlı bir kurum ihale açıyor ve sözkonusu ihaleyi benim müvekkillerim (üç tane şirket konsorsiyum olarak )beraber alıyorlar. benim müvekkillerim ihaleyi kazandı fakat kesinleşmeden üst düzey bir görevli müvekkilleri telefon ile arayarak kesinleşmeyi beklemenin kamuyu zarara sokacağı için ivedilik gereği bir an önce hizmetlerini yerine getirmeleri gerektiğini söylerek işi, hizmeti yapmalarını talep ediyor. Müvekkillerde ivedilik ve kamu yararı olduğu için uçakları kaldırıp işin tamamını yapıp bitiriyorlar. Sonra ihaleye itiraz ediliyor ve ihale iptal ediyor. Fakat iş müvekkillerce yapılmış ama bedeli ödenmiyor. Bu durumda x Bakanlığına izafaten ilgili kuruma karşı alacak davası açmayı düşünmüştüm. Fazlaya ilişkin hakları saklayıp sonrasında ıslah edecektim tabii. Fakat yeni kanundan dolayı kafam çok karışık. Çünkü ihale bedeli 248 milyar (eski lira ile), yeni kanuna göre belirli alacak diye düşünüyorum. Dolayısıyla tamamına açabiliyorum, tabi kaybedersek karşı vekalet yüksek çıkacak. Müvekkiller Üçlü konsorsiyum la ihaleye girdiklerinden 1 tane Şti için öncelikle açsam ve kazanırsam diğerlerine de açsam diye düşündüm o zamanda acaba zorunlu dava arkadaşlığına mı girer? bilemedim, Yardım edermisiniz, Ne tür bir dava açmalıyım?