Mesajı Okuyun
Old 18-06-2009, 10:05   #16
av.sally

17 YAŞINDAKİ NİKAHSIZ EŞİNİ BOĞARAK ÖLDÜRDÜ:
‘Evlilik zor geliyordu, eşimi öldürdüm’

Gülay ÖZEK/VAN, (DHA)
VAN'da, 2.5 ay önce 17 yaşındaki imam nikahlı eşini öldüren 25 yaşındaki M... Ö...’ın yargılanmasına başlandı. Ö... duruşmada, “Evlilik bana zor geliyordu. Maddi durumum da iyi değildi. O yüzden eşimi öldürdüm. Eşimin bir suçu yoktu” dedi. İstasyon Mahallesi'nde, 3 Nisan'da meydana gelen olayda, 17 yaşındaki 8 aylık nikahsız eşi M... Y... ile evlerinde tartışan M... Ö..., genç kadını eşarpla boğarak öldürdü. Olayın ardından amcasının evine gidip eşini öldürdüğünü söyleyen Ö.., polis tarafından gözaltına alındı. Ö..., sevkedildiği adliyede çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

POLİS AİLEYE TESLİM ETMİŞ
Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Ö...’ın ailesi, öldürülen M... Y...’nın babası ve duruşmayı izlemek isteyen Van Kadın Derneği üyeleri katıldı. Su tesisatçılığı yapan M... Ö..., mahkemede verdiği ifadede eşi Makbuli ile daha önce de bir kaç kez tartıştıklarını ve karakolluk olduklarını söyledi. Mahkeme Başkanı'nın “Öldürmek yerine neden boşanmayı tercih etmediniz?” sorusuna Ö... “Biz kavga ettik. Karakolluk olduk. Polisler eşimi alıp ailesine teslim etti. Ailesi de tekrar bize gönderdi” dedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen M... Y...’nın babası Selahattin Y... ise, “13 çocuğum var. Kızlarımı çok seviyorum. Kızım eşi tarafından dövüldüğü zaman polis bana teslim etti. Kızım 10 gün kadar benim yanımda kaldı. Fakat töre gereği, kızımın eşinin ailesi gelip aldı. Ben vermek istemiyordum. Kızım yuvasını yıkmak istemediğini belirtip geri döndü. Kızımı öldürenden şikayetçiyim” diye konuştu.

EVLİLİK ZOR GELİYORDU
Sanık M... Ö..., mahkemede verdiği ifadesinde yaklaşık 5-6 yıl önce İstanbul Şişli Etfal Hastanesi ve Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde bir süre tedavi gördüğünü söyledi. Ö..., “Evlilik bana zor geliyordu. Maddi durumum da iyi olmadığı için eşimi öldürdüm. Onun bir suçu yoktu” dedi. Duruşmaya tanık olarak katılan Sanık Ö...’ın annesi de gelininin masum olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti, sanığın Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilerek suç tarihinde ve halen işlediği fiilin fiziki anlam ve sonuçlarını algılamayacak veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azalıp azalmadığı konusunda rapor alınmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

17.6.2009 Milliyet.com