Mesajı Okuyun
Old 27-03-2009, 01:01   #1
umut_cagdas

Varsayılan Mutlak Butlan mı Nispi Butlan mı?

Değerli hukukçular medeni hukuk dersinde tam olarak anlayamadığım bir husus bu:
Türk Medeni Kanunu'nda evlenme yaşının, çok önemli bir sebep bulunduğunda hakim tarafından 16'ya kadar düşürülme yetkisi olduğundan söz edilmiştir. Yani 16 yaşından küçükler ne olursa olsun evlenemezler. Peki, her nasılsa 15 yaşında evlenmiş olan sınırlı ehliyetsizin gerçekleştirdiği evlilik nasıl hükümsüz olacaktır. Bunun cevabı TMK m.153/I'e göre nispi butlandır. Tabi ki yasal temsilcilerin nispi butlan davası açabilmeleri için bu evliliğe izin vermemiş olmaları veya aynı maddenin ikinci fıkrasında sayılan olaylardan birinin gerçekleşmemiş olması gerekir. Bu olaylardan biri olan kadının gebe kalması durumunun gerçekleştiğini varsayarsak, evlenmenin iptali kararı verilemeyecektir. Acaba mutlak butlan davası açılabilir mi?
Kanunda mutlak butlan sebepleri TMK 145'te sınırlı sayıda düzenlenmiştir. 16 yaşın altında kişilerin evlenmesi durumunda mutlak butlan kararı verilir diye bir hüküm yoktur. Yukarıda varsaydığımız durum söz konusu olduğunda TMK 124/I, 125 ve 145/II hükümlerini yorumlayarak bu olaya uygulayabileceğimizi düşünüyorum. Yani kanunkoyucunun, evlenmenin en erken yaşının 16 olduğunu kabul etmekle, bu yaşın altındakilerin, evliliğin hukuki sorumluluğunu kavramak yönünden temyiz kudretine sahip olmadığını vurgulamak istediğini göz önüne alıyorum ki bu durumda evliliğin mutlak butlanına karar verilmesi gerekecektir. Bu yorum sizce ne kadar doğrudur.
Siz değerli hukukçuların bu konuda beni aydınlatması dileğiyle, şimdiden çok teşekkür ederim.