Mesajı Okuyun
Old 15-01-2007, 11:31   #12
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Arkadaşlar, siteye şu aralar mesleki çalışmalarımın yoğunluğu nedeniyle hergün giriş yapamıyorum. Sayın Turan benden önce davranarak, tartışmayı çok güzel değerlendirmiş. Gerçekten MK.194. maddenin İsviçre kaynak kanundaki anlamı ve uygulaması da budur. Hatta orada şerh olanağı dahi getirilmemiş, buna gerek duyulmamıştır. Zira bu madde kanundan doğan bir işlem özgürlüğü kısıtlamasıdır ve herkes tarafından bilinmesi gerekir. Sadece orada alıcıların mağduriyetini önlemek için, Tapu Kanunu'nda düzenleme yapılmış ve satış konusu bir konut ise, tapu memuru bunun "aile konutu" olup olmadığını araştırmakla yükümlü tutulmuştur. Eğer aile konutu ise, diğer eşn muvafakatını almadan, devir işlemi (veya ipotek gibi) aile konutunu sınırlayan ayni hak tesisini yapmaz. Tabi ki İsviçre'de de bizdeki 1023. madde düzenlemesi var, ve alıcıdan devralan 3. kişilerini tapuya güveni korunur, ama alıcı-işlem tarafının değil. Bizde yeni Medeni Kanun çok çabuk yürülrüğe girdiği için önceden yapılması gereken bazı düzenleme, genelge ve duyurular , kanun yürülüğe girdikten çok sonra yapılıyor. Bu nedenle de uygulama yanlış yönleniyor. Eğer alıcının kötü niyetli olduğunu, izni gereken diğer eş ispatlayacaksa, bu madde ve düzenlemenin bana göre hiç bir fonksiyonu kalmaz. Yaklaşık 5 yıldan beri her toplantıda bunu anlatmaya çalışıyorum. Uygulamanın doğru gelişeceği umuduyla..
Saygılarımla..