Mesajı Okuyun
Old 05-10-2003, 14:16   #13
av.külcü

Özel üniversiteler konusundaki tartışmanın odağında, bence eğitimde fırsat eşitliğine vurulan darbe yatıyor.. Gerek devlet üniversitesine ve gerekse özel üniversiteye girebilmek için mutlaka ÖSYS'ye katılmak gerekiyor ancak devlet üniversitesine girmek için belli bir puana ulaşmak gerekirken özel üniversite de bu puan aranmıyor.. İşte adaletsizlik burada başlıyor..
Aynı kalitede olan ancak aynı maddi imkanlara sahip olamayan iki insandan birine; sen paran olduğu için üniversiteyi okuyabilirsin ve dişini tırnağına takarak devlet üniversitesini kazanan birisiyle aynı diplomayı alabilirsin deniyor.. Diğerine ise paran olmadığı için sen lise mezunu olarak kalmaya mahkumsun...
Diğer fakültelerin ve oralardan mezun olacak insanların durumu beni hiç rahatsız etmiyor.. Ancak mezun olduğunda görevi adalet dağıtmak, adaletin tecellisini sağlamak olacak insanların daha okulun başında böylesi bir adaletsizlikle geleceklerini planlamaları bana hiç doğru gelmiyor.. Sanki bu durum o hukukçuların yaşam felsefelerini, psikolojik durumlarını da etkilermiş gibi geliyor bana..
"Paran varsa herşey hakkın kendini yıpratmana gerek yok, paran yoksa işin zor ne yapalım" hayat felsefesi mi oluyor ne?..
Ne dersiniz..
Yanılıyor olmayı diliyorum..