Mesajı Okuyun
Old 30-12-2010, 15:13   #2
üye32062

Sn.meslektaşım
konu ile alakalı " tahsis uygulamaları hakkında genelge " ile 5510 sayılı kanun 56 vd.incelemenizi öneririm. Burada geri alma usulü ve suç duyurusunda bulunulacağı hükme bağlanmış. Boşanmanın görünürde olduğu ispatlanır ise kurum ödemeleri geri alacak ve ceza verilmesi gündeme gelecektir.
Yargıtay kararı bulamadım, beraber yaşama olgusunu yargıtay nasıl değerlendirir bilemiyorum. Ancak belirttiğiniz gibi boşanan eşin hastalığı sebebiyle ve kısmi olarak görüşme var ise bunun birlikte yaşama olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Tarafların varlıklı olmaları tek başına ispata yetmeyecektir. Bunun yanında diğer eşin değilde var ise komşuların beyanları, doktor raporlarına delil olarak dayanabilirsiniz. Taraflar ile kardeşler arasında mal paylaşımı nedeniyle husumet olduğunu,şikayetin bu sebeple yapıldığını ileri sürebilirsiniz. Neticeten ceza davasından beraat edeceğinizi düşünüyorum. Hukuk mahkemesinin ceza davasının neticesini beklemesi ise normal görünüyor. Tutanakta ne yazdığını belirtirseniz konuyu daha ayrıntılı tartışabiliriz. Saygılar iyi çalışmalar