Mesajı Okuyun
Old 05-09-2007, 02:31   #9
Aegeus

Varsayılan Helal Olsun

Alıntı:
Yazan yargıç isa
Buna katıldığımı söyleyemem. Bu karardan , "EVE GİREN, GİRMEk ÜZERE OLAN HIRSIZI VURABİLİRSİN" anlamı çıkmaz. Hiç bir hukuk düzenide bir kişinin malını koruyabilme yetkisini, başkalarını öldürme boyutana varacak şekilde genişletmesine izin veremez. Dikkat edecek olursa, burada hukuka uygunluk hallerinde kaçınılmaz bir hata oluştuğu tartışılabilir. Ev sahibi parlayan bir cismin silah olduğunu ve hırsızın kendisini vurabileceğini zannetmiştir;bundan ötürü ev sahibine göre meşru müdaafa hakkı doğmuştur ve ateş etmiştir. Burada TCK 30/3'e isnaden, ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlere ait koşullarının gerçekleştiği hususunda kaçınılmaz bir hata düşüldüğü tartışılabilir.

saygılarımla...

Helal olsun bu kararı veren Daire'ye. Fakültede okurken Ceza Hukuku derslerinde Zeki Hafızoğulları hoca, özellikle yağma suçuna da atıfta bulunarak, "Ben kendimi tabi eşkıyaya karşı koruyacağım" der, ardından da şöyle devam ederdi, "bazıları sanıyor ki burada korunan mülkiyettir; hayır efendim burada korunan mülkiyet değil, kişinin can güvenliğidir" Kelimesi kelimesine olmasa bile genel tema bu şekildeydi.

Son bir kaç yılda avukatlık hayatımda karşılaşmış olduğum tecrübelerin de etkisiyle çok rahatsız olduğum bir hususu dile getirmek istiyorum. Malesef, özellikle bu ve benzeri olaylarda hakimlerimiz sağolsun pek bir geniş düşünüyor, olayın sıcaklığını, yaşanılanların etkisini çok fazla değerlendirmeden, kuru bir yorum ile genelde eşkıya'dan yana tavır koyuyor; ondan sonra da millet canı, malı, ırzı tehdit edilirken eli kolu bağlanıyor.

Buradaki hareket noktası çok açıktır; örneğin somut olaydaki gibi gece gerçekleşen hırsızlık olaylarının bir çoğunda hırsızlar eve silahlı ve uyarıcı hap almış olarak girer. Böyle bir durumda evinin yatak odasında ya da salonunda hırsız ile karşılaşan bir kişiden, kendisini zarar görmeyecek ölçüde korumasını beklemek adil ve doğru değildir. Zaten bu gibi olayların çoğunda sonradan uyanan ev sahibi olayın şaşkınlığı, korku ve panik içerisinde mantıklı davranamaz. Burada yaşanılanlar çoğunlukla çok kısa bir süre içerisinde ve refleks sonucu meydana gelir. Hal böyle olunca hiç kimseye evine girmiş olan hırsız ile "centilmence" bir mücadeleye girmesi beklenemez.

Somut olayda her iddiasına varım ki hırsızın aslında silahı bile yoktu; parlak cisim iddiası da savunma stratejisi kapsamında kullanıldı. Allaha şükür bugüne kadar herhangi bir hırsız evime girmedi. Şiddetten de nefret ederim ve silahım da yok, almayı da düşünmüyorum. Ama mazallah böyle bir durumda karşılaştığımda, eğer sessiz kalmak çok daha avantajlı değil ise, hırsıza elimden gelen en etkili şekilde saldırır ve gözünün yaşına bakmam. Bu olay neticesinde hırsız herhangi bir cismani zarar görürse, belki onun için sonra üzülürüm ama pişman olmam. Kendisine bu şekilde bir hayat yolu seçen şahıs yaptıklarının neticelerine de katlanmak zorundadır.

Saygılarımla.