Mesajı Okuyun
Old 19-10-2007, 15:08   #7
av.araf

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 1999/5058
K. 1999/7547
T. 29.6.1999
• VELAYETİN TEDBİR NİTELİĞİNDE TEVDİİ
743/m.272
7.6.1935 gün 92/36 Sa.Ya.İç.Bi.Ka
ÖZET: Tedbir niteliğinde velayetin ana veya babaya tevdi isteğine ilişkin dava her yerde açılabilir.

DAVA VE KARAR : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahali mahkemece verilen hükmün temziyen mürafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ KARARI:

Tarafların evlilik birliği devam etmektedir. Dava tedbir niteliğinde velayetin tevdii isteminden ibarettir. Aile birliğinin tedbir niteliğinde korunmasına yönelik davalarda yetki söz konusu olmaz. Bu tür davalar davalının ikametgahı mahkemesinde açılabileceği gibi, davacının bulunduğu yer mahkemesinde de açılmıştır.

Yetki ilk itirazının reddi gerekirken kabulü ve yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan hükmün gösterilen nedenlerle BOZULMASINA, bozma nedenlerine göre sair hususların incelenmesine yer olmadığına, oybirliği ile karar verildi.

bi de böyle bişey var
yani velayet konusunda ayrı bir dava ikamesinden bahseder bu kararda da .Aslında yardımcı olmaya çalışırken yanlış yönlendirmekte istemiyorum.Kararlar Kazancı yayınlarından siz elinizdeki duruma göre değerlendirirsiniz artık.Ben bugün kafamı henüz tam olarak toparlayabilmiş değilim .Ama yardımcı olmak adına bişeyler yapabilmek mutluluğundan mahrum kalmak istemedim