Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 19:31   #1
avasas

Varsayılan haklı nedenle feshedilmiş sözleşmeye dayanan tazminat talebi

arkadaşlar konuyu pratik çalışma tandansında aktaracağım. zaten konuyu anlatınca mesele anlaşılmış olacak.

(a) kişisi bir bankada eğitim alıp, karşılıklı imzalanmış iş sözleşmesi ile çalışmaya başlıyor. sözleşmeye göre, iki yıldan önce sözleşmeyi feshederse hem eğitim ücretlerini hem de iki maaşı kadar cezai şart ödemek zorunda. bir süre sonra askerlik gerekçesi ile sözleşmeyi feshedip askere gidiyor. askerlik dönüşü yine aynı banka ile yeni bir sözleşme imzalayıp çalışmaya başlıyor. yeni sözleşmeye göre iki ay deneme süresi var. ancak kendisine suret verilmiyor. iki ay dolmadan da bankadan istifa ediyor.

fesh üzerine banka ilk sözleşmeye dayanarak dava açıyor. eğitim masraflarını ve cezai şartı istiyor. (a) da ilk sözleşmenin haklı nedenle feshedildiği, ikinci sözleşmede de iki ay deneme süresi olduğu ve bu sürede istifa ettiği savunmasında bulunuyor. ssk'dan ve bankadan dosyası geliyor. ama kendisinin iddia ettiği sözleşme yok. dava dosyası hukukçu bilirkişiye gidiyor. bilirkişi hukuki yorumda bulunuyor. davaya cevabın iyiniyetli olmayıp, bankanın taleplerinin haklı olduğu yorumunda bulunuyor ve eğitim masrafları ile cezai şartı hesaplamaya geçiyor.

olay bu. banka ilk sözleşmeye dayanarak talepte bulunabilir mi? askerden dönüşte yeni sözleşme yapılmış sayılmaz mı? sorularım da bunlar.

saygılarımla.