Mesajı Okuyun
Old 04-01-2013, 16:47   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Tepkisiz kalmayı veya tepki göstermenizi tavsiye edemem. Bu durum o an için avukatın tercih edeceği insani davranışla alakalı bir durumdur.

Konu ile alakalı bir anı:

Adana'da Ağır Ceza Mahkemesi izliyorum, (o dönemlerde Adana'da ağır ceza davası izlemek, Hollywood fiLmlerini izlemekten daha zevkli olduğunu söylemeliyim. )Mahkeme başkanı, sanığa, "len adamı çıldırtma" "oğlum" "sen" gibi hitaplarda bulunuyordu, sanık çok kısık sesle konuşuyor, ne dediğini kendisi bile duymuyordu, başkan sinirlendikçe sinirleniyordu bu duruma... Sanık müdafiisi söz aldı, tam hatırlamasam da özü itibari şunu dedi;

"Sayın Başkanım, mahkemede 4. duruşmaya gelmiş bulunmaktayız, iş bu duruşmada, gerek iddia makamına ve gerekse katılan tarafa göstermiş olduğunuz nezaket olması gereken gibidir, ancak müvekkilime hakarete varan tavır ve hitaplarınız sayın mahkemenin tarafsızlığı hususunda kuşkuya neden olmaktadır. Bu hitaplarınız devam ettiği takdirde, reddinizi istemek durumunda kalacağım"

Umarım yanlış hatırlamıyorum ama o avukatın ismi Hüseyin ÖZBEK'Dİ Yanlış hatılıyorsam bağışlanmak dileğiyle...

Mahkeme başkanın cevabı ise bir o kadar da takdire şayandı; "avukat bey uyarınız için teşekkür ediyorum ve tepkinizde çok haklısınız, ancak saatin 4 oluşu, günün stresi, birazda müvekkilinizin tavrı buna neden olmuştur, hakimin reddi konusunda ısrarcı olursanız zapta geçiririm" dedikten sonra hitap şekli normal halini aldı.

Bu olayda ki avukatın davranışı insani olduğu kadar meslek sorumluluğundan kaynaklanmaktadır.

Kolay Gelsin...

Gerçekten örnek teşkil edecek bir diyalog olmuş.