Mesajı Okuyun
Old 26-01-2007, 11:11   #70
NİLGÜN SEYMEN

Varsayılan Afet kriz faaliyetlerinde MUHTARLIKLARA İNSİYATİF.

Mahallelerde;
afet - kriz ekipleri geciktirilmemelidir.
Bursa'da yaşamakta olduğumuz semtin mahalle muhtarlığına bakıyorum. Yerel yönetim ve Yıldırım Belediyesinin bayanlara yönelik yetiştirme kurslarının haricinde herhangi bir aktivite görememekteyim. Mesela olası yıkıcı bir deprem sonrasında,muhitimizde göçük altında kalan ya da kalma ihtimali olan konutlara ilk müdeahaleyi yapma yetkinliğine sahip DONANIMLI BİR İLK YARDIM EKİBİ var mıdır muhitimizde?
HAYIR, YOKTUR.
Öncelikle SAĞLIKÇI Dr.hemşire gibi gerekli kişilerin, enkaz altında kalanlara olası ilk kurtarma girişimlerini kimler yapabilir? Bu tarz organizasyonlar için muhitimize çok yakın bir ilköğretim okulu olan Ticaret Borsası İlköğretim Okulu da dahildir,bu tarz afet anında içinde çocuklarımızın yer aldığı binanın depremden yara alması sonucunda o çocuklara özellikle ilk kurtarma hamlesi kimlerden gelecektir? Hangi evlerde ne kadar çökme riski mevcuttur? Bu tür sorular uzunca bir zamandır kafamı kurcalamaktadır ve muhtarlıklara bu konuda yeni yetkiler tanınması konusunda çok ciddi önerilere sahibim. Bize bir şey olmaz zihniyetlerinin sonrasında olası can kayıplarına KADER,ALINYAZISI gibi reaksiyonlar vermemiz artık son derece ilkel ve bilimsellikten uzaktır. En kısa zamanda muhtarlıkların yetkin olduğu bir KRİZ MASASI EKİPLERİ oluşturulmalı,mahallelerde ikamet eden sağlıkçılar,kurtarma ekipleri araç gereçlerinin eğitimli kişilerin insiyatifine tahsis edilmesi bu ekiplerde katılımları acilen sağlanmalıdır.
SAYGILAR.
NİLGÜN ÇAKICI/BURSA