Mesajı Okuyun
Old 07-09-2008, 05:43   #18
Nur Deniz

Boşanma elbette ki genetik değildir. Sn Ekin Ekşi nin ben de yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Genetik olmasa da bence bir boşanma davasında bu şekilde bir savunma yapılabilir.

Nedenine gelince muhataplardan birisinin eğer ailesinde sık yaşanan boşanma olayları varsa hakimin takdirine bırakılmak kaydı ile söylenebilir.

Kaldı ki boşanma suç teşkil etmesede aynı ailede görülme sıklığı fazla ise bu bence ailenin normal sınırlar içinde yetişmediği ve toplumdan biraz da olsa farklı yaşadığı ve aileye dışardan katılan herkesten de aynı beklenti içerisine girdikleri konusunda güzel bir örnektir.

Bir diğer konu ise taraflar haricinde diğer kardeşlerin eski boşanmalarının konu edilmesi velayet davasında da kullanılır. Çünkü bakılması gereken çocukların aile bütünlüğüne ne kadar uygun olduğuna dair de iyi bir göstergedir.

Farzedelim çekişmeli bir boşanma davası ve velayet davası devam ediyor.Her iki tarafta maddi olarak ve eğitim açısından uygun durumda. Ruhsal bir problemleride yok.

Bu durumda ben avukat olsam aile yapısını inceler ve eski boşanmaları ve boşanmalardan dolayı velayetle bakılan çocukları incelerdim.

Örneğin babanın maddi durumu daha iyi , büyük kentte yaşıyor ve maddi tüm imkanları sağlayabilir. Ama aynı zamanda bir boşanma davası daha yaşamış ve annede velayeti olan bir çocuğu daha var. Ortak çocuğa aileye dair evde bulunan diğer hanımların bakacağını öne sürüyorsa bu hanımların da daha önce boşanmış mı, bu boşanmaya dair çocukları var mı, nerde bakılıyor, yeni evliliğinde ortak çocuğu var mı, hatta yeni eşinin bakmakla yükümlü olduğu ve eski evliliğinden başkaca çocukjları var mı kesinlikle sorulmalı ve bu eski boşanmalar aile yapısına çok güzel örnekler teşkil edeceğinden kullanılmalıdır.

Ama bahsi geçen soruların çok dikkatli ve nezaket içeren bir tarzda sorulmasından yanayım.Çünkü o an ki taraflar haricinde konu ile hiç alakalı olmayan insanların da özel hayatına saygılı olmak gerektiğini düşünüyorum.

Aile yapısına ait genel düşünceleri anne ve babanın verdiği kanaatindeyim.Tamamı olmasada bakış açısını yine aileler belirler.

Örnek atasözleri;
1-Armut dibine düşer.

2-Soydur çeker.

3-O bulur başı sarıklı, ben bulurum ayağı kelikli.

4-Kenarına bak bezini al, anasına bak kızını al ..gibi