Mesajı Okuyun
Old 09-01-2007, 16:08   #2
ISIL YILMAZ

Sn.Dülger,

Burada, şayet tüm animatörler bir istisna akdi ile çalışıyorlarsa ( fesihte ücret alacaklarının ödenmesinden bahsetmişsiniz) bu durumda hizmet sözleşmesine bağlanan sonuçların bu olaya uygulanamayacağını söylemek gereklidir.

Mesajınızda "şahsın sahibi olduğu bir organizasyon" demişsiniz. bu organizasyonun niteliği ile ilgili biraz daha açıklama yapabilirseniz daha aydınlatıcı olur. Yani, bu şahıs bir "işveren" niteliği taşıyor ise o zaman bu şahsa bağlı olarak çalışan kişilerin durumunu tespit etmek de kolaylaşır. Bence bu şahıs ile tatil köyü arasındaki sözleşmede yer alan

Alıntı:

çalışanların her türlü maaş,SSK vs alacaklarının ise organizasyon sahibi tarafından karşılanıp

maddesi, burada şahsın bir işveren gibi hareket ettiğini göstermesi bakımından kullanılabilir. yani, ben olsam sözleşmenin bu maddesinin yorumundan hareketle, tatil köyü sahibi ve organizatör arasında bir istisna akdinin bulunduğunu, animatörlerin ise bu asıl işveren-alt-işveren ilişkisi içinde ( alt işveene bağlı olarak) çalıştıklarını ve dolayısıyla görülen işin İş Yasası kapsamında olduğunu iddia ederdim.

Hele bir de herhangi bir animatörün SSK kaydı yapılmışsa veya bankaya maaş/ücret ödemesi diye bir miktar para yatırılmışsa bunu da kullanırdım ve hatta SSK işe giriş beyannameleri verilmemişse hizmet tespit davası dahi açmayı düşünürdüm.

Saygılar.