Konu: Vasi Tayini
Mesajı Okuyun
Old 14-01-2009, 13:42   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Vasi Tayini

Sayın meslektaşlarım, birkaç aydır açmayı düşünüp de açamadığımız bir davamız bulunmakta. Müvekkilimin babası 70 yaşında olup yatağa mahkum olarak hayatını idame ettirmekte ve gözleri görmemektedir. Bundan 2 sene önce söz konusu kişiye 65 yaşında olan erkek kardeşi temsil kayyımı olarak atanmış ancak kayyımı olarak atandığı kişinin arazileriyle ilgilenememesi neticesinde bağlarını tamamen kazmış, boş halde bulunan evlerine yerleşmiştir. Aynı fiilleri kişinin oğlu da işlemektedir. Müvekkilimse bu kişileri defalarca şikayet etmiş ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır.

Hakim tarafından Mala Zarar verme'den ötürü yapmış olduğumuz şikayeti beklememiz, başka şikayetimiz varsa da savcılığa bildirmemiz gerektiği söylendi. Savcılığa yeniden şikayette bulunduk. Bu şikayet sonucu müvekkillerim tehdit edildi, bir dilekçe de tehdit ve hakaretten dolayı verdik. Ama müvekkilim soruşturma aşamasının uzun sürmesinden dolayı bir an önce kayyımlığın kaldırılarak kendisinin vasi olması yönünde karar alınmasını istemekte.

Daha önceden de bir hayli araştırma yapmama rağmen sorumun yanıtını tam öğrenemedim. Zira olayımız sadece vasi tayininden ibaret değil. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde kayyımlığın kaldırılarak müvekkilimin vasi tayin edilmesine karar verilmesini mi istemem gerekli? Yani ikisini de aynı dilekçeyle talep edebilir miyim ? Yoksa kayyımlığın kaldırılmasını, ardından vasi tayinini mi istemem gerekli? Benim aklıma gelen alternatifler bunlar ama hakim eski dosyasının üzerinden devam edilebileceğini de söylemişti. Ama bu yanıt beni tatmin etmedi.

Bu halde nasıl bir yol izlememiz gerekmekte? Veya bu konuda benzer şekilde dava açmış meslektaşlarım varsa ve yanıt verirlerse sevinirim.

Teşekkürler...

Saygılarımla...