Mesajı Okuyun
Old 28-10-2010, 12:05   #2
Avukat Tekin

Evet benim de gördüğüm kadarıyla eksiklik yetersiz nüsha verilmesi. Yenileme dilekçesini verirken dikkatli olmanızı tavsiye ederim çünkü bu kez de hata çıkarsa davayı açmamış sayılırsınız.
O sebeple naçizane birkaç bilgi vereyim:
Yenileme dilekçenize, sanki dilekçe reddine uğramış dosyaya bir evrak sunuyormuş gibi o dosyanın esas numarasını yazmayınız. Zira sizin de fark ettiğiniz üzere dilekçe reddi kararına karar numarası verilmekte ve bu şekilde o dosya kapatılmaktadır. Siz yeni bir dava açıyormuş gibi dilekçenizi hazırlamalı ancak "D.Konusu" bölümüne bu dilekçenin yenileme dilekçesi olduğunu belirtmeli ve dilekçe içeriğinde de dilekçenizin daha önce reddedildiğini ve şimdi o eksikliği giderdiğinizi yazmalısınız. Bir ayrıntı da şu ki; her ne kadar dilekçeyi yeni dava açar gibi hazırlasak da (yerel mahkemeler için söylüyorum) dilekçemizi tevzi bürsouna götürmüyoruz ve dilekçe reddi kararını veren mahkemenin başkanına götürüp ona havale ettiriyoruz. Aşağıya benim birkaç gün önce verdiğim bir yenileme dilekçesinin ilgili bölümlerini aldım. Umaırm size yardımı olur:
Bir ihtiyat payı olarak AYİM de hiç yenileme yapmadığımı belirtmek isterim ancak usulün benzer olduğunu düşünüyorum.
Bu vesileyle İdari Yargılamadaki dilekçe reddi kararlarının çoğunun vakit ve emek kaybı olduğunu da belirtmek isterim. Çok basit eksikler için dilekçe reddi kararı verileceğine eksiklerin gideirlmesi için bir muhtıra çıkarılması aslında yeterli olacaktır.

26.10.2010

İSTANBUL NÖBETÇİ VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACI :Tasfiye Halinde M.. Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti.

VEKİLİ :Av. Muhammet Ufuk Tekin (İstanbul Barosu 21465)
Zambaklı Sok. No:5 34330 1.Levent Beşiktaş/İstanbul

DAVALI :Güneşli Vergi Dairesi Müdürlüğü

DAVA KONUSU
VERGİ VE CEZANIN NEVİ :Katma Değer Vergisi/Vergi Ziyaı Cezası

YILI : 2004/12

İHBAR TARİH NO.SU :24.06.2010 Gün ve 2010062413506000008

MİKTARI :10.372,09 TL-16.008,14 TL

HESAP NO.SU :622 016 5747

TEBLİĞ TARİHİ :02.07.2010(Adli Tatil İçinde)

OLAY :Haksız ve usule aykırı takdir komisyonu kararı ile müvekkile tebliğ olunan vergi ziyaı cezalarının havi vergi-ceza ihbarnamelerinin iptali talebine ilişkin YENİLEME DİLEKÇESİDİR. (İstanbul 9. Vergi Mahkemesi 2010/3... esas 2010/2... karar sayılı dosya)

AÇIKLAMALAR :
Müvekkil Tasfiye Halinde M... Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti.,.
.
.
.
.
Bu taleplerle açmış olduğumuz İstanbul 9. Vergi Mahkemesi 2010/3... esas sayılı dava 2010/2... karar sayı ile karara çıkmış ve dilekçe reddedilmiştir. Bu kez ekteki vekaletnamenin ekine onanmış sirküleri eklemiş bulunuyoruz.

SONUÇ VE İSTEM : ...