Mesajı Okuyun
Old 15-07-2019, 11:09   #19
Nalezapon

Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim. İlk baştan her zamanki tavsiyemi yapacağım: Yurt dışında yüksek lisans yaptığınız takdirde, ilk tercihinizin İstanbul'da uluslararası faaliyet gösteren, nitelikli ve kurumsal çalışma adabına sahip hukuk bürolarında çalışma biçiminde olmasını öneririm. Hatta 4-5 yıl oralarda çalışabilirseniz çok faydalı olacağı inancındayım.
Yukarıdaki mesajlarımda belirttiğim gibi, şahsen bu durumun farkına sonradan vardım ve ne yaparsam yapayım başvurularımdan sonuç alamadım. O nedenle, bugün tam anlamıyla istediğim yer ve pozisyonda değilim. 4 yılı aşkın süredir aynı şirkette çalışıyorum. Değişiklik yapmayı istediğim halde henüz sonuç alamadım.

Belki yanlış düşündüğümü söyleyenler olabilir ama en azından benimle aynı yoldan gidecek genç meslektaşlarım kendi kendilerine dediklerimi değerlendirirse, en azından bir noktayı daha tartmış ve değerlendirmiş olurlar.

Bunu şundan dolayı söylüyorum ki; bu tip uluslararası hukuk bürolarında görev alırsanız, uluslararası şirketlerde çalışmaya başladığınızda fazla zorlanmazsınız ve hukuk bürosunda elde ettiğiniz tecrübeyi ve çalışma biçimini kolaylıkla şirketlerde kullanırsınız. Ayrıca, uygulamaya yönelik tecrübeniz olacağı için şirkete eliniz daha güçlü gelirsiniz.

Diğer sorularınıza gelince, ne yazık ki istediğiniz bilgi dolu cevapları sunamayacağım. Çünkü, Hollanda’da nasıl bir yüksek lisans ortamı olduğunu bilmiyorum. Ne var ki, yurt dışına gitmeden önce bir şirket avukatı aracılığıyla Türkiye’de akademisyenlik yapan Amerikalı bir hukukçu ile görüşme şansım olmuştu. O bana Hollanda, ABD ve İngiltere’ye gitmemi tavsiye etmişti. Hatta Hollanda daha ucuz olur dediğini de hatırlıyorum. Yalnız, o dönem İngiltere’ye odaklandığım için o konuda net bir yanıt vermem doğru olmaz. Bunun dışında, burs olanaklarını araştırdığımda karşıma sürekli Jean Monnet bursu çıkmaktaydı. Benim ortalamam iyi olmadığı için başvurmamıştım.